Menedżerowie o założeniach ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych: teraz czekamy na konkrety Dodatkowe ubezpieczenia mają stać się znaczącym zastrzykiem pieniędzy dla ochrony zdrowia.

Znamy już pokrótce założenia projektu ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych. Ministerstwo Zdrowia liczy na to, że dzięki wprowadzeniu tych ubezpieczeń do systemu wpłyną znaczące dodatkowe pieniądze.

Ten dodatkowy kawałek tortu jaki jest do podziału między towarzystwa ubezpieczeniowe szacuje się na co najmniej 6 mld zł. Uczestnicy rynku medycznego i eksperci wypowiadając się dla portalu rynek zdrowia.pl komentują na gorąco propozycje ministerstwa.

– Teraz czekamy na szczegóły – mówią menedżerowie.

Minister Ewa Kopacz chce, żeby ustawa weszła w życie w styczniu 2010 r. Wcześniej pani minister podkreślała, że byłoby dobrze, aby ubezpieczenia dodatkowe zaczęły obowiązywać bardzo szybko, na wypadek, gdyby spadły wpływy ze składek na powszechne ubezpieczenie zdrowotne...

Jak na razie, przy obecnym stanie prawnym, propozycja ministerstwa wydaje się być kierowana przede wszystkim do szpitali będących spółkami prawa handlowego lub tych, które spółkami się staną. Taką placówką jest np. Zamojski Szpital Niepubliczny Sp. z o.o. Zarządzający tym szpitalem Krzysztof Tuczapski, zarazem wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Niepublicznych Szpitali Samorządowych, do wstępnie sformułowanych założeń projektu ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych odnosi się z rezerwą. W jego ocenie ustawa powinna dawać szansę na skorzystanie z dodatkowych środków wszystkim uczestnikom szpitalnego rynku.

Potrzebna odwaga
– My, podmioty niepubliczne, jesteśmy dyskredytowani np. w zakresie korzystania ze środków strukturalnych w ochronie zdrowia, a z kolei podmioty publiczne nadal prawdopodobnie nie będą mogły pobierać opłat od pacjentów, lub korzystać ze środków ubezpieczycieli płacących za pacjentów komercyjnych. To jest nie w porządku. Prawo powinno zapewniać równość podmiotów gospodarczych – mówi Tuczapski.

Wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń w naszym systemie ochrony zdrowia jest niezwykle trudnym posunięciem, które będzie niosło polityczne skutki dla każdego rządu. Jak zauważa Adam Kruszewski, ekspert rynku medycznego, takie ubezpieczenia zdrowotne są od bardzo dawna oczekiwane.

– Niemal wszyscy, kolejno rządzący od wielu lat zapowiadali ich wprowadzenie, ale tak naprawdę nikt do tej pory nie miał odwagi wpuścić na ten rynek prywatny kapitał z prywatnymi ubezpieczeniami. Takie rozwiązanie z całą pewnością podniosłoby kondycję szpitali. To także paradoksalnie stworzy dużo lepszy standard pacjentom, którzy takich ubezpieczeń nie wykupią. Stanie się to w imię zasady, że gdy w basenie podnosi się poziom wody to wszystkie łódki idą do góry – mówi ekspert.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH