MZ: w budżecie 575 mln zł na sprzęt ortopedyczny

W tym roku w budżecie na sprzęt ortopedyczny jest 575 mln zł - przypomina resort zdrowia.

– Kwota, która ma zostać wydana w tym roku na sprzęt ortopedyczny, jest porównywalna z wydatkowaną w roku ubiegłym – poinformował wiceminister zdrowia Marek Twardowski na posiedzeniu parlamentarnego zespołu ds. osób niepełnosprawnych.

Przedstawiciele organizacji pozarządowych wskazują, że w roku ubiegłym w budżecie na ten cel zapisane było 588 mln zł. Podkreślają też, że konieczna jest nowelizacja rozporządzenia, dotyczącego sprzętu rehabilitacyjnego, ortopedycznego i środków pomocniczych oraz uwzględnienie nowoczesnej aparatury.

Podczas posiedzenie Zespołu Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym, Grzegorz Kozłowski, przekonywał, że tylko niewielkie kwoty przeznaczane są na dofinansowanie sprzętu dla wielu osób. 

Tomasz Biduś z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji zwracał uwagę, że szpitale nie są zaopatrywane w materace i poduszki przeciwodleżynowe. Zaznaczył, że w szpitalu często nie ma odpowiedniego sprzętu, a wielu pacjentów nie stać na jego zakup. 

Małgorzata Pacholec z Polskiego Związku Niewidomych mówiła, że laska dla osób niewidomych, w przypadku gdy zostanie złamana bądź uszkodzona, powinna być dostępna bezpłatnie.

Oprócz pieniędzy z budżetu na sprzęt ortopedyczny, rehabilitacyjny i środki pomocnicze przeznaczane są także środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

W roku 2009 było to 131 mln zł. W tym roku ma to być kwota porównywalna. Jak powiedział wiceprezes PFRON Maciej Szykuła, środki zostały już rozdzielone algorytmem dla samorządów wojewódzkich i powiatowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH