MZ: w 2013 roku rolnicy będą płacić składki zdrowotne tak, jak w 2012

Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło prace nad projektem ustawy, która przedłuży na 2013 roku obecnie obowiązujące zasady opłacania składek zdrowotnych przez rolników - poinformowało w środę (8 sierpnia) Ministerstwo Zdrowia.

1 lutego br. zmieniły się zasady liczenia składek zdrowotnych rolników. Nowelizację wymusił Trybunał Konstytucyjny, który zakwestionował przepisy dotyczące opłacania składek przez budżet za wszystkich rolników, niezależnie od ich dochodów.

Ustawa, która weszła w życie w lutym, obowiązuje tylko w tym roku. Rząd zapowiadał, że w 2013 roku wysokość składek zdrowotnych będzie obliczana na podstawie dochodów indywidualnych rolnika.

- Minister zdrowia zwrócił się o informacje do ministra finansów w przedmiotowej sprawie. Z informacji otrzymanej od ministra finansów z 18 maja 2012 roku wynika, że aktualnie nie jest możliwe wskazanie terminu opracowania ostatecznych rozwiązań dotyczących opodatkowania dochodów uzyskiwanych z działalności rolniczej - poinformowała w środę (8 sierpnia) rzeczniczka prasowa ministra zdrowia Agnieszka Gołąbek.
- W zaistniałej sytuacji minister zdrowia rozpoczął prace nad projektem ustawy, która będzie przedłużeniem na rok 2013 obecnie obowiązującej ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za 2012 roku - dodała.

Natomiast rzeczniczka prasowa ministerstwa finansów Małgorzata Brzoza powiedziała w środę (8 sierpnia), że resort finansów wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa pracuje nad projektem założeń do ustawy o opodatkowaniu dochodów uzyskiwanych z działalności rolniczej. - Wskazanie terminu opracowania ostatecznych rozwiązań w tym momencie nie jest możliwe - wyjaśniła.

Zwróciła uwagę na ostatnie zmiany personalne w resorcie rolnictwa i stwierdziła, że nowy minister rolnictwa powinien zapoznać się z dotychczasowym przebiegiem prac nad tym projektem.

Zgodnie z obowiązującymi od lutego przepisami, za rolników posiadających mniej niż 6 ha składkę pokrywa budżet państwa. Rolnicy mający gospodarstwa od 6 do 15 ha płacą składkę w wysokości 18 zł, a rolnicy z gospodarstwami powyżej 15 ha - 36 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH