MSZ: przed wyjazdem na wakacje zadbajmy o ubezpieczenie zdrowotne i inne dokumenty

Przed wyjazdem na zagraniczne wakacje warto zapoznać się z panującymi w danym kraju zwyczajami, zadbać o ważność niezbędnych dokumentów i ubezpieczenie zdrowotne; w przypadkach losowych pomocy udzielają konsulaty - przypomina Rafał Sobczak z MSZ.

W przygotowaniach do wyjazdu za granicę może pomóc poradnik "Polak za granicą" opracowany i akutalizowany przez MSZ (www.poradnik.poland.gov.pl).

Zainteresowani znajdą tam opisy krajów świata, informacje nt. obowiązujących przepisów wjazdowych, wiz, opłat, prawa lokalnego, miejscowych zwyczajów, opieki zdrowotnej, koniecznych szczepień. Na stronach poradnika podane są też adresy polskich placówek dyplomatycznych, gdzie w razie potrzeby można szukać pomocy konsula.

Jeśli wyjeżdżając za granicę nie korzystamy z usług biura podróży, warto zgłosić podróż na platformie e-konsulat - podkreślił w rozmowie z PAP Rafał Sobczak, zastępca dyrektora biura rzecznika prasowego MSZ. W formularzu trzeba podać m.in. nr telefonu, adres e-mail oraz informację o etapach planowanej podróży. Umożliwi to danej placówce kontakt np. w sytuacji zarządzonej ewakuacji podczas klęski żywiołowej.

Sytuacja w danym kraju czy regionie w kwestii bezpieczeństwa może się szybko zmienić. Sugerujemy, by na bieżąco zapoznawać się z ostrzeżeniami MSZ dla podróżnych. Oczywiście przestrzegamy przed wyjazdami do krajów, w których są niepokoje społeczne, zawirowania polityczne, do krajów dotkniętych klęskami żywiołowymi. Najważniejsza jest rozwaga - powiedział Sobczak.

Na pomoc polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych można liczyć także m.in. w takich przypadkach jak utrata dokumentów, napad czy areszt. - Jeśli w danym kraju nie ma polskiego przedstawicielstwa, Polak ma prawo do opieki konsularnej przedstawicielstwa innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej na danym obszarze - podkreślił Sobczak.

Opieka konsularna nie obejmuje opieki lekarskiej. - W przypadku braku ubezpieczenia zdrowotnego, kosztami leczenia obciążany jest bezpośrednio obywatel - zaznaczył urzędnik MSZ.

Czytaj też: Jak nie popłynąć na leczeniu podczas zagranicznego urlopu - sposobów jest kilka

W razie utraty paszportu konsul może wydać paszport tymczasowy na powrót do kraju. W szczególnych sytuacjach może także udzielić pomocy finansowej niezbędnej na powrót do Polski o ile turysta zobowiąże się do zwrotu pożyczki po powrocie. Jeśli turysta zostanie aresztowany, ma prawo wnioskować o kontakt z konsulem.

Odnośniki do poradnika "Polak za granicą", aplikacji iPolak oraz inne przydatne informacje dotyczące przygotowań do wyjazdu można znaleźć na stronie internetowej MSZ w zakładce Informacje konsularne: "Bezpieczne wakacje".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH