MSW w Senacie: niższe zasiłki chorobowe mundurowych nie mają na celu oszczędności

Zmniejszenie wysokości zasiłku chorobowego funkcjonariuszy służb mundurowych do 80 proc. nie ma na celu oszczędności; uzyskane środki zostaną wypłacone tym, którzy zastępują przebywających na zwolnieniach - mówił w środę (19 lutego) w Senacie wiceszef MSW Piotr Stachańczyk.

Na zaplanowanym na środę i czwartek posiedzeniu Senat rozpatruje uchwaloną pod koniec stycznia przez Sejm ustawę, w myśl której żołnierze, policjanci, strażacy, funkcjonariusze służb specjalnych, BOR, Straży Granicznej i Służby Więziennej dostaną 80 proc. zasiłku chorobowego - tak jak inni ubezpieczeni. Obecnie ich "chorobowe" wynosi 100 proc. wynagrodzenia.

Stachańczyk podkreślił, że w 2012 r. na zwolnieniach lekarskich przebywało 97,1 proc. policjantów, każdy z nich średnio 24 dni - to o 10 dni dłużej niż ubezpieczeni w ZUS. W Straży Granicznej ze zwolnień korzystało 75,5 proc. funkcjonariuszy. Średnia długość ich zwolnień to 35 dni. W Państwowej Straży Pożarnej na zwolnieniach przebywało 45 proc. funkcjonariuszy - średnio przez 24 dni. Jak ocenił wiceminister, biorąc pod uwagę, że są to formacje, do których dobiera się osoby zdrowe, absencja chorobowa na takim poziomie nie daje się racjonalnie wytłumaczyć.

Senackie komisje - samorządu terytorialnego i administracji państwowej oraz obrony narodowej - zgłosiły do ustawy kilkadziesiąt poprawek o charakterze porządkującym i doprecyzowującym, które zaproponowało Biuro Legislacyjne Senatu. Komisja praw człowieka, praworządności i petycji postuluje odrzucenie ustawy w całości. Jak powiedział jej sprawozdawca senator Robert Mamątow (PiS), w ocenie komisji ustawa ma na celu oszczędności budżetowe.

Odnosząc się do tej kwestii, Stachańczyk podkreślił, że o oszczędnościach nie ma mowy. Jak wyjaśnił, zaoszczędzone środki zostaną w budżetach każdej ze służb i będą wypłacone tym funkcjonariuszom, którzy w ramach nadgodzin będą zastępować kolegów przebywających na zwolnieniach.

W trakcie dyskusji senator Janusz Sepioł zgłosił wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek. Jak tłumaczył, istnieje wielkie oczekiwanie społeczne, by ustawa ta weszła w życie. Przed zaplanowanym na czwartek głosowaniem trzy komisje, które zajmowały się ustawą, mają przygotować wspólne sprawozdanie.

Uchwalona przez Sejm ustawa zakłada, że pełna stawka zasiłku chorobowego zostanie utrzymana, jeśli choroba będzie wynikała z pełnienia służby. Chodzi m.in. o wypadki podczas służby i choroby zawodowe, wypadki w drodze do miejsca pełnienia służby (i powrotnej), choroby w czasie ciąży, sytuacje poddania się badaniom lekarskim koniecznym dla dawców komórek, tkanek i narządów. Ustawa zakłada też, że lekarze orzecznicy ZUS będą zobowiązani do kontrolowania prawidłowości wystawiania zaświadczeń lekarskich funkcjonariuszom i żołnierzom. Przewiduje też możliwość kontrolowania prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego. Dotychczas nie było takiej możliwości.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH