MAC: 15 lutego projekt ws. dostępu online do bazy ubezpieczonych

Projekt wprowadzający możliwość udostępniania online danych Centralnego Wykazu Ubezpieczonych zostanie przedstawiony 15 lutego - poinformowało w czwartek (9 lutego) Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

- Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zostanie przedstawiony 15 lutego. Po szerokich publicznych konsultacjach i pracach nad nim na początku kwietnia powinien trafić do Sejmu i być gotowy do końca maja - podkreślił w komunikacie rzecznik MAC Artur Koziołek.

Jak dodał, trwają w tej sprawie jeszcze rozmowy między MAC, Ministerstwem Zdrowia oraz ZUS i KRUS. Ostatnie mają odbyć się w poniedziałek lub wtorek.

W styczniu szef MAC Michał Boni zapowiadał, że projekt ma być gotowy do 10 lutego. Wyraził też nadzieję, że Sejm uchwali proponowane zmiany do końca maja tak, aby w czerwcu mogły się rozpocząć trzymiesięczne testy nowego systemu. Według Boniego elektroniczne potwierdzanie prawa do świadczeń pacjentów w placówkach zdrowia będzie możliwe od 1 września.

Nad projektem pracuje zespół przedstawicieli Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwa Zdrowia, NFZ oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Koszt tego projektu to około 10 mln zł. Według propozycji w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych, pacjent w przychodni będzie musiał podać jedynie numer PESEL, aby można było zweryfikować, czy jest ubezpieczony.

Jeżeli nie będzie możliwe zweryfikowanie tych danych za pośrednictwem internetu (np. w przypadku problemów z dostępem do internetu lub wizyty domowej), wówczas wystarczy pisemne oświadczenie pacjenta potwierdzające ubezpieczenie lub okazanie jednego z dotychczas obowiązujących dokumentów potwierdzających ubezpieczenie, np. druku RMUA.

Boni wyjaśniał, że intencją zmian jest także poprawa jakości danych gromadzonych i przetwarzanych w CWU dzięki nowym rozwiązaniom prawnym, technicznym oraz organizacyjnym.

O systemie udostępniania danych na temat statusu ubezpieczeniowego pacjenta pisaliśmy już 20 stycznia.

Czytaj. Michał Boni: 1 września będzie działał system weryfikacji ubezpieczenia zdrowotnego

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH