Lubelskie: eWUŚ sprawdzał ubezpieczenie ponad 4 mln razy

Lubelski OW NFZ zanotował do tej pory około 4,14 mln sprawdzeń potwierdzających ubezpieczenie pacjenta (średnio 135 tys. dziennie). Tylko w przypadku 4,19 proc. z nich funkcjonujący od 1 stycznia br. system Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorcy (eWUŚ) pokazał, że pacjent nie ma prawa do bezpłatnej opieki medycznej.

Wspomniane, łatwe do przewidzenia proporcje ubezpieczonych do nieubezpieczonych (dane za Dziennikiem Wschodnim) skłoniły byłego ministra zdrowia Marek Balicki, dyrektora Szpitala Wolskiego w Warszawie, do wyrażenia opinii, że system eWUŚ jest zupełnie zbędny. - Trudno chwalić coś, co nie rozwiązuje podstawowego problemu, tylko przysparza kosztów - stwierdził Balicki.

Jeśli chodzi o całą Polskę, to według prezes NFZ Agnieszki Pachciarz, w przypadku ok. 4,6 proc. sprawdzeń eWUŚ wskazuje na brak uprawnień pacjenta do bezpłatnych świadczeń (dziennie system odnotowuje ponad 2 mln sprawdzeń). Na konferencji 7 lutego z udziałem ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego poinformowała również, że wśród pacjentów zgłaszających się w dni powszednie wskaźnik ten jest niższy i nie przekracza 4 proc., a wśród pacjentów korzystających ze świadczeń w weekendy sięga nawet 6 proc.

W przypadkach budzących wątpliwości pracownicy lubelskiego oddziału funduszu odpowiadają na pytania pacjentów - każdego dnia pytania zgłasza ok. 100 osób, których system zweryfikował negatywnie. Najczęściej okazuje się, że małżonek lub rodzic nie zgłosił ich do ubezpieczenia członków swojej rodziny.

Ale eWUŚ to nie tylko weryfikacja statusu ubezpieczenia, choć początkowo zapowiadano, że będzie ograniczał się tylko do tej funkcji. Teraz to także możliwość rozliczenia świadczeń.

- Czyli jeżeli jest fakt rozliczenia, to musi być potwierdzenie tego faktu, a jeżeli tego się nie zrobi, albo zrobi się to w sposób nieprawidłowy, to takie świadczenie nie jest zaliczane jako kwalifikujące się do rozliczenia z płatnikiem. Stąd z obawą patrzymy, w jaki sposób potraktuje nas NFZ po tym pierwszym okresie sprawozdawczości - powiedział nam Jacek Krajewski, prezes Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH