Łódzki NFZ o obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego osoby pracującej za granicą

Dyrektor Oddziału NFZ w Łodzi wydał decyzję ws. interpretacji przepisów w zakresie obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego osoby, która wykonuje pracę w innym państwie.

W styczniu 2013 r. do dyrektora Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ wpłynął wniosek przedsiębiorcy (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wnioskodawca wskazał, iż prowadzi działalność gospodarczą w Polsce, jako wspólnik spółki jawnej od dnia 1 października 2008 r. Równocześnie od dnia 1 maja 2011 r. podjął pracę na podstawie umowy o pracę zawartej z firmą (…) z siedzibą w Szwajcarii, (…).

Pracę najemną wnioskodawca wykonuje w Szwajcarii zgodnie z przepisami tego kraju. W Szwajcarii przebywa też większość dni w roku (powyżej 183 dni), do Polski przyjeżdża tylko w ramach przyznanego mu urlopu wypoczynkowego lub z okazji świąt i innych uroczystości.

Jednocześnie przez cały okres pracy najemnej na terenie Szwajcarii wnioskodawca jest wspólnikiem spółki jawnej prowadzącej działalność gospodarczą na terytorium Polski. Za każdy miesiąc przypadający na okres pracy najemnej w Szwajcarii do dnia 31 października 2012 roku wnioskodawca składał deklaracje rozliczeniowe do ZUS, w których wykazywał obowiązek zapłaty składek na ubezpieczenie zdrowotne.

W powyższym stanie faktycznym wnioskodawca zwrócił się do Funduszu z pytaniem „Czy podlegam obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu w Polsce w okresie wykonywania pracy najemnej na terytorium Szwajcarii?''.

Więcej: www.nfz.gov.pl


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH