Lekarze wygrali z ZUS - będą nowe wzory zwolnień

12 stycznia 2011 roku, dzięki inicjatywie lekarzy wyrażonej w społecznościowym serwisie dla lekarzy konsylium24.pl, wchodzą w życie nowe, uproszczone druki zwolnień lekarskich ZUS ZLA.

W nowych drukach ubędzie 5 żmudnych do wypełniania rubryk. Oznacza to każdorazowo zysk czasu około 2 minut więcej na jednego pacjenta. Dzięki temu lekarze swój czas w pracy, zamiast na wypisywanie druków, będą mogli poświęcić na diagnozowanie i leczenie kolejnych chorych.

Przeszło rok temu lekarze zaczęli w serwisie zbierać podpisy pod apelem o uproszczenie druków ZUS ZLA. W ciągu zaledwie kilkunastu dni apel poparło niemal 3,000 polskich lekarzy, 72 różnych specjalizacji, z całej Polski. Akcja odbiła się szerokim echem w mediach.
 
Po roku Ministerstwo Pracy przygotowało odpowiedni projekt, który znowu konsultowali lekarze pomysłodawcy z konsylium24.pl oraz wiele innych podmiotów.

W nowych drukach zwolnień zniknie 5 rubryk: liczba dni niezdolności do pracy, imię i nazwisko lekarza, NIP Zakładu Opieki Zdrowotnej i Nazwa płatnika. Dane te ZUS będzie pobierał z innych źródeł.

Co prawda wiele postulatów nie zostało uwzględnionych, np. wciąż trzeba wpisać zarówno PESEL pacjenta jak i jego datę urodzenia, czyli dwa razy te same dane, ale zmiany mogą cieszyć lekarzy. Usunięcie 5 rubryk, jednoznaczne wyjaśnienie, że adres pacjenta ma być jego adresem pobytu w czasie choroby, a nie adres zameldowania – o co toczyło się wiele konfliktów z pracodawcami i lokalnymi oddziałami ZUS – oraz kilka innych drobnych udogodnień sprawiają, że środowisko lekarskie jest zadowolone z nowych druków – podaje portal konsylium24.pl

– To nie do wiary, że nawet niewielka grupa osób, jeśli ma rację, może wpływać na działanie wielkich instytucji państwowych – podkreślają lekarze.

Nowe druki zwolnień wejdą w życie 12 stycznia 2011 roku.

Nowy wzór ZUS ZLA: www.isap.sejm.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH