Lecą Polacy na wakacje. Czy przezorni i ubezpieczeni od kosztów leczenia? Do najbardziej przydatnych świadczeń ubezpieczeniowych Polacy zaliczają organizację i pokrycie kosztów leczenia (85 proc.), transport medyczny (63 proc.). Fot. Piotr Waniorek/PTWP

Podstawowe warianty ubezpieczenia podróżnego bardzo rzadko są w stanie w całości pokryć koszty leczenia za granicą, nie mówiąc już o EKUZ, która ważna jest tylko Europie. Na co warto zwrócić uwagę wyjeżdżając za granicę na wakacje, by problemy zdrowotne nie zrujnowały naszego portfela?

Dane płynące od ubezpieczycieli wskazują, że świadomość ubezpieczeniowa Polaków systematycznie rośnie. Trend ten potwierdza Marcin Tarczyński, analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń.

- Świadomość wagi ubezpieczenia rośnie, ale i coraz więcej się o tym też mówi - podkreśla.

Polskie prawo narzuca zarejestrowanym w naszym kraju operatorom obowiązkowe ubezpieczenie wykupującym wycieczki czy urlopy - są one wliczone w ich cenę.

Ubezpieczenie obowiązkowe - na co wystarczy?
Obowiązkowe ubezpieczenie ma jednak ograniczony wymiar. Obejmuje zwykłą wizytę u lekarza, pomoc ambulatoryjną czy nieszczęśliwy wypadek. Nie ma mowy o ubezpieczeniu od kosztów hospitalizacji czy specjalistycznego transportu medycznego do kraju.

Takim zakresem otaczają podróżujących droższe, rozszerzone polisy. I okazuje się, że te cieszą się sporym zainteresowaniem. 

Marcin Zieliński, dyrektor Departamentu Sprzedaży w Europ Assistance Polska wskazuje, że według badania Europ Assistance Polska większość osób (ponad 60 proc.) wykupuje ubezpieczenie turystyczne.

- Do najbardziej przydatnych świadczeń ubezpieczeniowych Polacy zaliczają organizację i pokrycie kosztów leczenia (85 proc.), transport medyczny (63 proc.), a także odszkodowania z tytułu zagubionego bagażu, czy odwołanego/opóźnionego lotu (32 proc.) - wylicza Marcin Zieliński.

Jak zaznacza nasz rozmówca, podczas zakupu ubezpieczenia Polacy przede wszystkim zwracają uwagę na zakres takiej polisy (78 proc.). Cena ubezpieczenia natomiast stanowi drugorzędny czynnik wyboru (50 proc.). - Jeszcze kilka lat temu, to głównie cena decydowała o wyborze danej polisy - komentuje.

Dyrektor Zieliński zwraca uwagę, że podstawowe warianty ubezpieczenia podróżnego bardzo rzadko są w stanie w całości pokryć leczenie za granicą. Dlatego zawsze lepiej wybrać wariant rozszerzony, który gwarantuje nam pomoc w wielu nieprzewidzianych sytuacjach i pokryje nawet bardzo wysokie koszty leczenia.

Warto wykupić takie ubezpieczenie, które oferuje również usługi assistance. Samo ubezpieczenie bowiem gwarantuje nam zwrot poniesionych kosztów i wypłatę odszkodowania. - Ubezpieczenie wzbogacone zaś o assistance gwarantuje profesjonalną i skuteczną pomoc na miejscu zdarzenia – wylicza specjalista.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH