Kto dopłaci do składek rolników?

Rząd do tej pory nie przygotował ustawy zmieniającej zasady opłacania ubezpieczeń dla rolników. Brak projektu oznacza, że w 2014 r. będą obowiązywać prowizoryczne rozwiązania, a to może oznaczać, że wszyscy dopłacimy do rolniczych składek.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, konieczność zmian zasad płacenia składek zdrowotnych przez rolników wymusił wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 26 października 2010 r. (sygn. akt K 58/07, Dz.U. nr 205, poz. 1363). Sędziowie uznali wówczas, że budżet państwa nie może dalej finansować składek zdrowotnych za wszystkich rolników bez względu na ich dochody.

Kiedy pojawiła się groźba, że rolnicy stracą prawo do bezpłatnego leczenia w przychodniach i szpitalach, w ekspresowym tempie zostały przyjęte rozwiązania tymczasowe. Tylko do końca 2012 r. rolnicy mający gospodarstwa poniżej 6 ha zostali zwolnieni z płacenia z własnej kieszeni składek zdrowotnych. Pieniądze na ten cel znaleziono w budżecie państwa. Z kolei właściciele gospodarstw od 6 ha zostali zobowiązani do zapłacenia 1 zł za każdy hektar.

Takie prowizoryczne rozwiązanie miało obowiązywać tylko w 2012 r. Niestety pod koniec roku okazało się, że rząd wciąż nie ma pomysłu, w jaki sposób rozwiązać problem opłat na leczenie ubezpieczonych w KRUS. Konieczne było przedłużenie obowiązywania tych przepisów.

W grudniu znów może się okazać, że także w 2014 r. budżet będzie finansować składki rolników. Bo oczekiwanych zmian przepisów wciąż brak. 

Dziennik zwrócił się do trzech resortów które powinny pracować nad zmianami o wyjaśnienie, czy obecnie są prowadzone prace nad projektem nowelizacji ustawy z 13 stycznia 2012 r. o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za 2012 r. (Dz.U. poz. 123). Okazało się, że resorty przerzucają się odpowiedzialnością. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wskazało, że sprawa pozostaje w gestii Ministerstwa Zdrowia.

Z kolei Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy ministra zdrowia, wyjaśnił, że aby wprowadzić kompleksową regulację, należałoby opracować rozwiązania umożliwiające określanie przychodów rolników i ich domowników. Za co jest odpowiedzialny minister finansów. 

Piłeczkę odbija Ministerstwo Finansów, które przyznaje, że nie pracuje nad zmianą przepisów dotyczących stawek składki zdrowotnej dla rolników. Twierdzi jednak, że inicjatywa ustawodawcza w zakresie zmiany przepisów należy do właściwości ministra zdrowia.

Więcej:  www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH