Komisja zdrowia za wydłużeniem o rok czasu na wykup ubezpieczeń przez szpitale Projekt zakłada, że ubezpieczenia od zdarzeń medycznych szpitale musiałaby posiadać od stycznia 2017 r. Fot. Archiwum RZ

Sejmowa komisja zdrowia opowiedziała się za dłuższym czasem na obowiązkowy zakup przez szpitale ubezpieczeń z tytułu zdarzeń medycznych.

Pierwotnie obowiązek posiadania przez szpital umowy ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych miał obowiązywać od stycznia 2014 r., ale termin ten już raz odsunięto i określono na 1 stycznia 2016 r. W myśl obowiązujących obecnie przepisów, do 31 grudnia 2015 r. szpitale mogą zawierać takie ubezpieczenie na zasadzie fakultatywności. Projekt wydłuża ten czas o rok - do 1 stycznia 2017 r.

Autorzy projektu argumentują, że na potrzebę dalszego odsunięcia w czasie bezwzględnego obowiązku zawarcia umowy wskazują doświadczenia funkcjonowania ubezpieczenia na rzecz pacjentów z tytułu zdarzeń medycznych.

- Za takim rozwiązaniem przemawiają przede wszystkim obiektywne problemy, z jakimi borykają się podmioty lecznicze prowadzące szpitale, które wynikają przede wszystkim z niedostatecznej oferty rynku usług ubezpieczeniowych - podkreślili autorzy projektu.

Propozycję przesunięcia ram czasowych obligatoryjnych ubezpieczeń z tytułu zdarzeń medycznych krytycznie ocenia Business Centre Club.

- Kolejna zmiana terminu nie rozwiązuje problemu, tylko odsuwa go w czasie i świadczy o niskiej jakości przyjętej regulacji prawnej - zauważa BCC, wskazując przy tym, że nakładanie na szpitale obciążeń bez wskazania źródeł ich finansowania i braku symulacji skutków ekonomicznych oraz analizy ofert ze strony firm ubezpieczeniowych było błędem.

Podczas obrad komisji także przedstawiciele Lewiatana przekonywali, że lepszym rozwiązaniem byłoby pozostawienie szpitalom fakultatywnej możliwości w zakresie ubezpieczeń. Podkreślali, że obecnie ubezpieczeniami takimi zainteresowana jest tylko jedna firma na rynku.

Obecny na posiedzeniu komisji wiceminister zdrowia Piotr Warczyński przyznał, że obecnie ubezpieczenia dla szpitali oferuje tylko jeden ubezpieczyciel, ale z informacji, jakie posiada, wynika, że kilka innych firm szykuje się do poszerzenia o nie swojej oferty.

Komisja zdrowia poparła też w pierwszym czytaniu projekt zmian m.in. w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Projekt zgłosili parlamentarzyści PO. Ma on znowelizować ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym i o działalności leczniczej. Komisja zdrowia wprowadziła do niego zmiany redakcyjne i językowe.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH