Komisja Europejska wezwała Hiszpanię do wyjaśnień odmów honorowania kart EKUZ

Komisja Europejska wezwała Hiszpanię do udzielenia wyjaśnień w związku ze skargami na szpitale hiszpańskiej publicznej służby zdrowia odmawiające honorowania europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ).

Komisja wyraża zaniepokojenie, że Hiszpania nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań wynikających z unijnego prawa, nakładających obowiązek zapewnienia pilnej opieki medycznej osobom z innych państw członkowskich, czasowo przebywającym na terenie Hiszpanii, na tych samych warunkach co obywatelom hiszpańskim.

Prośba Komisji o informacje została wystosowana w reakcji na rosnącą liczbę skarg na postępowanie szpitali świadczących publiczną opiekę medyczną, głównie w turystycznych regionach Hiszpanii, które odmawiają pomocy obywatelom UE na podstawie karty EKUZ, żądając ubezpieczenia podróżnego i danych karty kredytowej.

Co do zasady publiczna opieka medyczna jest w Hiszpanii bezpłatna, a europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego upoważnia jej posiadacza do skorzystania z tych usług na takich samych zasadach jak obywatele hiszpańscy.

W niektórych przypadkach jednak podróżni zostali błędnie poinformowani, że karta EKUZ jest nieważna, jeśli nie mają ubezpieczenia podróżnego.

Inni pacjenci byli przekonani, że korzystają z opieki medycznej w ramach europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego, a później okazało się, że rachunek za leczenie został przesłany do ich ubezpieczyciela.

Takie działania szpitali pokazują, że posiadaczom europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego odmawia się dostępu do publicznej opieki medycznej na takich samych zasadach jak obywatelom Hiszpanii i oferuje się im jedynie leczenie prywatne. Dużo wyższe rachunki za prywatną opiekę są przesyłane do ubezpieczycieli lub wręczane bezpośrednio zainteresowanym. 

Wezwanie do udzielenia informacji wysłane przez Komisję ma formę listu lub oficjalnej notatki i jest pierwszym krokiem w unijnych procedurach postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Hiszpania ma teraz dwa miesiące, by udzielić odpowiedzi na wątpliwości wyrażone przez Komisję.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH