Kolejki po EKUZ z dnia na dzień coraz dłuższe Fot. Archiwum RZ

Mimo apeli NFZ, by planując letni wypoczynek w krajach UE zawczasu pamiętać o odebraniu Europejskiej Kraty Upieczenia Zdrowotnego, turyści czekali z tą sprawą na rozpoczęcie wakacji. Obecnie nie uda się już uniknąć kolejek.

EKUZ jest niezbędnym elementem wakacyjnych podróży. Liczba wydawanych kart co roku wzrasta. W 2010 r. w Małopolskim OW NFZ wydano ich 112,3 tys., a w ubiegłym roku po karty zgłosiło się 222,3 tys. mieszkańców Małopolski. W przypadku większości ubezpieczonych EKUZ jest wydawana na 6 miesięcy.

Liczba kart wydawanych dziennie w okresie wakacyjnym pokazuje też, że nie warto czekać na ostatnią chwilę i stać w kolejce, ale odebrać kartę wcześniej. 

W Łódzkim OW NFZ,  jak informuje Gazeta Wyborcza, dziennie wydawanych jest ponad 800 kart. By dostać potrzebny dokument trzeba stać w kolejce ok. godzinę. Z tym, że kolejki z dnia na dzień są coraz dłuższe..

NFZ przypomina, że karta uprawnia do świadczeń jedynie w placówkach, które działają w ramach publicznego systemu ochrony zdrowia. Za leczenie prywatne pacjent musi zapłacić we własnym zakresie.

Dzięki EKUZ można skorzystać ze świadczeń zdrowotnych udzielanych w sytuacjach nagłych i niespodziewanych podczas pobytu na terytorium innego państwa członkowskiego UE/EFTA. O tym, jakie świadczenia wchodzą w zakres, decyduje lekarz, biorąc pod uwagę przewidywaną długość pobytu pacjenta w danym państwie - wyjaśniał nam wcześniej Andrzej Troszyński, rzecznik Mazowieckiego OW NFZ.

NFZ przypomina, że w większości państw członkowskich UE/EFTA obowiązuje też system współpłacenia przez pacjenta, a więc pokrywania części kosztów leczenia z własnych środków finansowych. I tak np. w Czechach obowiązuje współpłacenie za uzyskane świadczenia medyczne, pobyt w szpitalu, wezwanie lekarza do domu i wydanie leku refundowanego przepisanego na receptę. Aby uniknąć obciążenia tymi kosztami wskazane jest wykupienie dodatkowego prywatnego ubezpieczenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH