
W Polsce żaden rząd nie szanuje poprzedników. Całą energię skupia na ogół na tym, żeby odwrócić coś, co tamci wprowadzili, nawet jeśli to dobrze funkcjonuje. Jesteśmy biednym krajem, a zachowujemy się jak bogacz, marnujemy wciąż talenty i wysiłek ludzi - mówi Anna Knysok, wiceminister zdrowia w rządzie Jerzego Buzka w latach 1997-2001, która odpowiadała m.in. za wprowadzenie systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego oraz za utworzenie kas chorych.
Reforma weszła w życie 1 stycznia 1999 r. Dotychczasowy system budżetowy zastąpiono systemem ubezpieczeniowo-budżetowym, natomiast system opieki zdrowotnej oparto na zasadzie solidaryzmu społecznego i powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.
"Zależało nam bardzo, żeby powstały samodzielne i niezależne finansowo kasy chorych. Składka zdrowotna miała stanowić osobne pieniądze, do których rząd nie ma dostępu. Każda kolejna ekipa potem zamiast poprawiać ten system, psuła go. Na szczęście składka została" - opowiada ówczesna wiceminister zdrowia w rozmowie z Gazetą Wyborczą.
Knysok wspomina, że kiedy w styczniu 1999 roku reforma weszła w życie, spotkała się z olbrzymią falą krytyki. - „Gazeta Wyborcza” co kilka dni pisała: „Jak się leczyć w tym bałaganie” - opowiada.
Podkreśla, że krytyka była bardzo niesprawiedliwa, bo - choć nie powstał system idealny - powinno się docenić skalę przedsięwzięcia. "W ciągu jednej nocy kasy chorych przejęły finansowanie całej ochrony zdrowia w kraju. Żaden szpital i poradnia nie został bez kontraktu i pieniędzy na leczenie. Wypłacano te pieniądze wszystkim w terminie" - czytamy w rozmowie.
Anna Knysok potwierdza, że bardzo narzekali też lekarze - bo "musieli zacząć sprawozdawać, ilu pacjentów przyjęli w poradni, jak w szpitalu leczyli" i "wreszcie było widać, ile naprawdę robią". "To się nie podobało, zwłaszcza tym, którzy przywykli przed południem wychodzić z pracy" - opowiada była wiceminister. Zaznacza, że byli też lekarze, którzy szybko dostrzegli, jakie reforma stwarza im szanse - i zaczęli zakładać własne poradnie, potem szpitale.
Zapytana, czy miała poczucie, że reforma się mimo wszystko udała, twierdzi, że tak. "Byliśmy przekonani, że tworzymy coś z niczego. Kasy chorych zorganizowaliśmy za bardzo małe pieniądze, wyszkoliliśmy dla nich ludzi, kontrakty były pozawierane i wszystko z czasem działało coraz lepiej. Byliśmy pionierami. (...) Wprowadziliśmy też składkę za rolników. O tym też mało kto pamięta, że w PRL rolnicy długo musieli płacić za leczenie. Dopiero nasza reforma dała im pełny dostęp do bezpłatnej opieki" - podsumowuje w wywiadzie.
Wspomina też, że żal jej było, że "SLD wszystko wywraca". 19 października 2001 r. w nowo powołanym rządzie Leszka Millera funkcje ministra zdrowia objął Mariusz Łapiński. Był przeciwnikiem wprowadzonego przez rząd Buzka systemu kas chorych, znajdował się w konflikcie z częścią dyrektorów (m.in. z Andrzejem Sośnierzem). Jako minister doprowadził do zastąpienia kas chorych Narodowym Funduszem Zdrowia.
Więcej: wyborcza.pl

- 15:18 Przedstawiciel rezydentów: większość punktów umowy z resortem nie została zrealizowana
- 14:56 Naukowcy z 22 instytucji: stan zapalny może odpowiadać za połowę zgonów na świecie
- 14:41 Żary: Szpital na Wyspie ma nowe skrzydło z oddziałem dziecięcym i ginekologią
- 14:25 Kidawa Błońska o Karczewskim: tak naprawdę obraził młodych lekarzy
- 14:09 Machałek: w kształceniu branżowym kluczowa jest współpraca z pracodawcami
- 13:53 Rozporządzenie MZ ws. ustalania szkodliwości dla zdrowia materiałów i procesów technologicznych
- 13:32 Czechy: szczegóły strzelaniny w szpitalu. Sprawca mierzył w głowy, zabił 6 osób
- 1 Za miesiąc wystawianie e-recept będzie obowiązkowe. Czy wszyscy są gotowi?
- 2 Rusza trzecia edycja Konkursu "Zdrowy Samorząd": zgłoś swój udział!
- 3 Głos matek: do szpitali, urzędników i mediów trafią wyniki ankiet rodzących z całego kraju
- 4 Samorządy będą ciąć wydatki na programy zdrowotne? Niektóre już to robią
- 5 NFZ: od 1 stycznia zlecenia na wyroby medyczne na nowych zasadach
- 6 Jest kolejny wyrok bezwzględnego pozbawienia wolności za napaść na ratowników medycznych
- 7 Warszawa: samorząd lekarski świętował 30-lecie swojego odrodzenia
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych