Wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba jest zaniepokojona planami podziału NFZ. O swoich obawach napisała do minister zdrowia Ewy Kopacz.

Zdaniem wojewody reforma NFZ, czyli podział w 2010 r. na sześć funduszy, może skutkować tym, że świętokrzyski oddział zostanie zlikwidowany, a jego kompetencje przejmie ośrodek małopolski.

„Istnieje obawa, że wcielenie świętokrzyskiego NFZ do innego oddziału, na terenie którego funkcjonują kliniczne placówki akademickie, może spowodować przesunięcie środków finansowych do klinik uniwersyteckich, w rezultacie może więc wydłużyć drogę pacjenta do miejsca udzielania specjalistycznych świadczeń i spowolnić rozwój specjalistycznych oddziałów w szpitalach województwa świętokrzyskiego".
We wtorek (24 czerwca) Zofia Wilczyńska, dyrektor świętokrzyskiego oddziału NFZ, oznajmiła, że czas, gdy wprowadzany jest nowy system rozliczeń, nie jest dobrym momentem na reformowanie NFZ. Dyrektor Wilczyńska obawia się, by dwie reorganizacje (związane z płatnikiem i świadczeniodawcą) nie były przyczynkiem chaosu. Przypomnijmy, że od 1 lipca szpitale będą rozliczały się z NFZ systemem JGP (Jednorodnych Grup Pacjenckich).

Od 1 lipca będzie obowiązywał nowy system rozliczeń NFZ ze szpitalami. System Jednorodnych Grup Pacjentów (JGP) przyporządkowuje pacjentów z różnymi dolegliwościami do grup, których leczenie wiąże się z jednolitymi kosztami i podobnym podejściem diagnostycznym. Po jego wejściu w życie zaplanowano trzymiesięczny okres przejściowy, w którym szpitale będą mogły otrzymać zgodę na rozliczenie według starych zasad.

Świętokrzyski NFZ kontraktuje świadczenia opieki zdrowotnej dla blisko 1,3 mln  mieszkańców województwa. W tym roku zawarł wykonanie ponad 1,5 tys. umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych wartości ponad 1,5 mld zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH