Kiedy lekarz może wystawić zwolnienie z datą wsteczną Zwolnienie lekarskie w szczególnych wypadkach może zostać wystawione z datą wsteczną. Fot. Archiwum

Zwolnienie chorobowe potwierdza czasową niezdolność zatrudnionego do pracy z powodu choroby albo też pobytu w placówce leczniczej, np. w szpitalu. Lekarz może wydać je z datą wsteczną.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, zwolnienie lekarskie wystawiane jest po bezpośrednim badaniu pacjenta przez lekarza czy lekarza dentystę. W szczególnych wypadkach może jednak zostać wystawione z datą wsteczną. Dzieje się to wówczas,  jeżeli wyniki wykazują, że ubezpieczony był w tym okresie niewątpliwie niezdolny do pracy. Może być ono wystawione na okres nie dłuższy niż 3 dni poprzedzające dzień, w którym przeprowadzono badanie.

Wyjątkowo zwolnienie za okres wcześniejszy niż 3 dni może wystawić lekarz psychiatra, jeśli stwierdzi lub będzie podejrzewał zaburzenia psychiczne ograniczające zdolność pracownika do oceny własnego postępowania.

W przypadku, gdy dana osoba przebywała w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej, zwolnienie wystawia się nie później niż w dniu wypisania chorego z zakładu. Jeżeli pracownik przebywa w szpitalu dłużej niż 14 dni, zwolnienie wystawia się co 14 dni w celu umożliwienia wypłaty zasiłku chorobowego lub wynagrodzenia za czas choroby.

Więcej: serwisy.gazetaprawna.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH