Karta EKUZ: za granicą pomogą, ale nie w każdym szpitalu

Za granicą trzeba być przygotowanym na to, że, nawet mając kartę EKUZ i potrzebując pomocy medycznej, nie zostaniemy przyjęci w każdym szpitalu. A jeśli nawet, to i tak bardzo szybko każą wracać do Polski.

Zgodnie z informacjami publikowanymi przez NFZ za granicą polskiemu pacjentowi przysługują te wszystkie rzeczowe świadczenia zdrowotne, które są niezbędne z medycznego punktu widzenia i zostaną udzielone w celu uniknięcia sytuacji, w której pacjent byłby zmuszony do powrotu do kraju, aby uzyskać potrzebne leczenie.

Za granicą z opieki medycznej na podstawie EKUZ można korzystać wyłącznie u świadczeniodawców, którzy funkcjonują w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej. Gdzie znaleźć takie placówki?

Na stronie internetowej centrali Funduszu wyczytamy, że na przykład w Austrii z pomocy medycznej można korzystać w placówkach, które mają umowę z miejscową kasą chorych, a "ich listę uzyskamy... w miejscowej kasie chorych".

Podobnie jest w Niemczech. Listy poradni i szpitali, które udzielą nam pomocy, mamy szukać w lokalnej kasie chorych. Także we Włoszech listę placówek państwowej służby zdrowia, gdzie otrzymamy pomoc można znaleźć w lokalnym urzędzie ds. opieki zdrowotnej. Tak też jest w Hiszpanii i wielu innych krajach UE.

Nawet z kartą EKUZ pacjentowi za granicą jest więc ciężko o pomoc. Najpierw trzeba znaleźć placówkę lub lekarza, którzy funkcjonują w ramach publicznej opieki zdrowotnej. Brak karty EKUZ może oznaczać, że mogą na nie przyjąć wcale albo będą żądać od razu pełnej odpłatności za leczenie.

Za granicą kartę EKUZ trzeba koniecznie mieć przy sobie, by okazać ją bezpośrednio lekarzowi lub administracji szpitala. Lekarz lub urzędnik zagranicznej placówki musi osobiście ją kartę, zweryfikować zawarte na niej dane pod kątem zgodności ze wzorem określonym w przepisach unijnych. W niektórych państwach wraz z kartą EKUZ wymagane jest także okazanie dowodu tożsamości.

Trzeba pamiętać także o tym, że w żadnym wypadku karta EKUZ nie będzie stanowiła dokumentu wystarczającego do uzyskania za granicą leczenia planowanego. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH