Najniższa miesięczna składka zdrowotna dla rolników prowadzących działy specjalne, czyli np. produkujących pieczarki, wynosi od 1 stycznia br. 135 zł, w ubiegłym roku było to 125 zł - poinformowała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

KRUS podał na swojej stronie internetowej, że w związku ze zmianą minimalnego wynagrodzenia za pracę, od 1 stycznia 2012 r. rośnie wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne rolników. Dla rolników prowadzących działy specjalne, zadeklarowana podstawa wymiaru składki nie może być niższa niż kwota minimalnego wynagrodzenia, czyli 1,5 tys. zł.

W związku z tym, najniższa miesięczna składka na ubezpieczenie zdrowotne rolników prowadzących działy specjalne, liczona jako 9 proc. minimalnej podstawy wymiaru, wynosi w tym roku 135 zł.

KRUS przypomina, że do końca stycznia rolnicy prowadzący takie działy muszą złożyć oświadczenia o rodzaju działalności i przewidzianym z tego tytułu dochodzie. Muszą też dołączyć odpis decyzji naczelnika urzędu skarbowego wydanej na podstawie deklaracji o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji rolnej lub wysokości przewidzianego dochodu w 2012 r.

Na podstawie złożonych dokumentów zostanie ustalona wysokość miesięcznej składki zdrowotnej obowiązującej w 2012 r.

Natomiast wysokość składki zdrowotnej dla pozostałych rolników ma określić w środę (4 stycznia) rząd. Następnie projekt stosownej ustawy trafi do Sejmu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH