KRUS: reformy nie ma, nierówności obywateli rosną

W tym roku budżet dopłaci do KRUS 15,9 mld zł, a ze składek od rolników wpłynie zaledwie 1,6 mld zł. Oznacza to, że 90 proc. tego, co wydaje Kasa, pokrywane jest przez pozostałych podatników. System rolniczy jest trwale niewypłacalny i nieefektywny.

98 proc. ubezpieczonych w KRUS opłaca bardzo niską składkę w wysokości 125 zł miesięcznie. Dla porównania, osoby samozatrudnione płacą do ZUS ponad 1000 zł na miesiąc. Rolnicy za ten niski wkład zyskują, prawo do wielu świadczeń m.in. emerytury, renty, renty rodzinnej, zasiłków chorobowych i macierzyńskich. To właśnie niewspółmierność ponoszonych kosztów w stosunku do wysokości świadczeń powoduje ogromne manko.

Eksperci szacują na przykład, że do każdej osoby ubezpieczonej w KRUS, która przejdzie na emeryturę, podatnicy muszą dopłacić około 250 tys. zł.
Rząd zapowiadał reformę, ale najprawdopodobniej w tej kadencji rządu do zmian w KRUS nie dojdzie - ocenia portal rp.pl.

Dodatkowo pracownicy płacą podatki od każdego dochodu, a rolnicy są traktowani inaczej. Mieszkańcy wsi mają ogromne preferencje podatkowe, nie płacą danin od dopłat, zbycia gospodarstwa, dochodów. Takie nierówne traktowanie obywateli jest niezgodne z konstytucją.

Do tego dochodzi problem nadużywania prawa do ubezpieczenia KRUS. Jak zauważyła Najwyższa Izba Kontroli w swoim raporcie "Funkcjonowanie systemu rolniczego ubezpieczenia emerytalno-rentowego", KRUS nie korzysta ze stałej wymiany informacji z instytucjami państwowymi, choć mógłby dzięki temu skuteczniej weryfikować, czy poszczególne osoby mają prawo do ubezpieczenia w Kasie.

Chodzi o osoby nieprowadzące działalności rolniczej, a co za tym idzie nieposiadające prawa do ubezpieczenia w KRUS. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH