Jak nie popłynąć na leczeniu podczas zagranicznego urlopu - sposobów jest kilka

Coraz więcej Polaków jest świadomych wagi zabezpieczenia się podczas wakacyjnego wypoczynku przed ewentualnymi wysokimi kosztami leczenia. U progu sezonu urlopowego w oddziałach NFZ pojawiają się kolejki po Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Częściej korzystamy z ubezpieczenia kupowanego wraz z wycieczką. Czy to wystarczy?

Dane płynące od ubezpieczycieli wskazują, że świadomość ubezpieczeniowa Polaków powoli, ale systematycznie rośnie. Trend ten potwierdza Małgorzata Morańska z Europ Assistance Polska.

Zaznacza: - Z roku na rok obserwujemy większe zainteresowanie polisami ubezpieczenia turystycznego, przybywa też osób korzystających ze świadczeń. Z naszych badań wynika, że ponad 60 proc. Polaków deklaruje zakup ubezpieczenia podróżnego, a 7 proc. posiada takie ubezpieczenie w ramach innych ofert (np. karty kredytowej w banku).

- Podczas zakupu ubezpieczenia klienci coraz częściej zwracają uwagę na zakres polisy - tak podaje 78 proc. badanych. Cena ubezpieczenia natomiast stanowi drugorzędny czynnik wyboru (56 proc. odpowiedzi). Jeszcze kilka lat temu to cena stanowiła decydowała o wyborze danej polisy - dodaje Małgorzata Morańska.

Kiedy EKUZ?
Planując wyjazd do państw Unii większość turystów udaje się po Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). - Posiadacz EKUZ może korzystać ze świadczeń pogotowia, przychodni lub szpitali działających w ramach publicznej ochrony zdrowia na takich samych zasadach jak obywatele danego państwa - informuje nas Sylwia Wądrzyk-Bularz z Biura Komunikacji Społecznej Centrali NFZ.

Kartę EKUZ ważną do 5 lat będą mogą otrzymać emeryci, a przez 6 miesięcy obowiązuje karta wydawana osobom ubezpieczonym - aktywnym zawodowo lub pobierającym rentę - a zarejestrowani bezrobotni otrzymają kartę ważną 2 miesiące.

Sylwia Wądrzyk-Bularz zwraca jednak uwagę, że w większości państw UE placówki działające w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia pobierają opłaty - EKUZ z nich nie zwalnia.

Na przykład w Finlandii za każdy dzień leczenia i pobytu na oddziale szpitalnym trzeba zapłacić zryczałtowaną opłatę w wysokości ok. 26 euro. Zryczałtowana opłata za dzień pobytu na oddziale chirurgii wynosi 72 euro. Opłaty obowiązują także za poradę ambulatoryjną w szpitalu.

We Francji w przypadku leczenia szpitalnego kasa chorych bezpośrednio opłaca koszty leczenia, z reguły w wysokości 80 proc. Pacjent płaci szpitalowi pozostałe koszty. Koszty transportu sanitarnego na terytorium Francji zwracane są w 65 proc.

Chory turysta musi też uważać na kilka pułapek, które mogą skończyć się słonym rachunkiem. W Hiszpanii należy korzystać ze świadczeń w godzinach przyjęć dla pacjentów leczonych w ramach państwowej opieki zdrowotnej, gdyż w innym przypadku ubezpieczony zostanie uznany za pacjenta prywatnego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH