Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia | 29-03-2010 11:30

Ile Amerykanie zapłacą za reformę Obamy?

Mariusz Max Kolonko na łamach Rzeczpospolitej twierdzi, że koszt powszechnej opieki medycznej uderzy w Amerykanów dopiero po następnych wyborach prezydenckich.

Zdaniem Kolonko pierwszy raz w historii Stanów Zjednoczonych rząd zmusza obywateli do zakupu usługi i chce karać tych, którzy jej nie kupią. „Chcecie opiekę zdrowotną czy nie, zmusimy was do tego rządową ustawą, która poprawi wam życie” – oznajmił Barack Obama. Według tej w istocie „historycznej” ustawy, jeśli obywatel nie wykupi polisy medycznej, zapłaci karę.

Aby wyegzekwować nowe prawo, urząd podatkowy (Internal Revenue Service) zatrudni ponad 16 tysięcy nowych pracowników, którzy – jak policjanci drogówki – co roku karać będą delikwentów mandatami od 90 dolarów lub jednego procentu zarobków wzwyż aż do 695 dolarów lub 2,5 proc. zarobków za lekceważenie swojego zdrowia.

Amerykanie, zdaniem publicysty, jeszcze nie w pełni zdają sobie sprawę z konsekwencji tego, co się stało. Urząd podatkowy zacznie ściągać pieniądze za dwa lata. Koszt powszechnej opieki medycznej (liczony na ponad miliard dolarów) uderzy w Amerykanów dopiero po następnych wyborach prezydenckich.

Więcej na: www.rp.pl