Gdańsk: centrum leczenia otyłości już działa - to unikalny ośrodek Ok. 70 proc. Polaków ma nadwagę lub choruje na otyłość. Fot. archiwum

W Gdańsku zostało otwarte Centrum Leczenia Otyłości i Chorób Metabolicznych, które w sposób kompleksowy ma się zajmować leczeniem otyłości i chorób metabolicznych. Szacuje się, że ok. 70 proc. Polaków ma na nadwagę lub otyłość.

Centrum Leczenia Otyłości i Chorób Metabolicznych otwarto w poniedziałek (22 maja) w Centrum Medycyny Inwazyjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed).

Uczelnia zapewnia, że będzie to "unikatowa jednostka, w której pacjent będzie otoczony opieką najwyższej klasy specjalistów na całej ścieżce terapii chorób metabolicznych i otyłości - od momentu kwalifikacji i przygotowania do operacji, operacji i opieki pooperacyjnej".

Społeczny rzecznik praw osób chorych na otyłość w Polsce, prezes Fundacji OD-WAGA Magdalena Gajda nie ma wątpliwości, że w Polsce są potrzebne takie ośrodki, bo ok. 70 proc. Polaków choruje ma nadwagę lub choruje na otyłość. - To jakieś 26-27 milionów ludzi - dodała.

Powiedziała, że w kraju jest ok. 30 ośrodków chirurgii bariatrycznej (operacyjne leczenie otyłości), które wykonują operacje refundowane przez NFZ.

- Mamy tylko 8 proc. lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, którzy wiedzą, na czym polega choroba otyłości - dodała.

Podkreśliła, że centrum będzie zajmować się nie tylko pacjentami z otyłością olbrzymią, którzy wymagają leczenia operacyjnego, lecz także pacjentami, którzy mają nadwagę lub chorują na otyłość I i II stopnia, w przypadku których konieczne jest wdrożenie leczenia długoterminowego.

Zaznaczyła, że otyłość jest bardzo złożoną chorobą, która prowadzi do bardzo dużych zmian w zdrowiu, a w konsekwencji do przedwczesnej śmierci. Jak powiedziała, jest ok. 50 czynników, które mogą być przyczyną otyłości, np. czynniki środowiskowe (sposób odżywiania, styl życia), ale też przyjmowane leki, schorzenia emocjonalne.

- Jeżeli pojawia się stan przedotyłościowy - jak to mówią lekarze - to idealnie byłoby, aby każdy pacjent nie na własną rękę szukał diet-cud w internecie, tylko udał się do lekarza, przebadał się, bo może ta nadwaga wynika ze złego funkcjonowania organizmu - tłumaczyła.

Oceniła, że pacjenci rzadko decydują się na leczenie u specjalisty. - Nadal nie zdajemy sobie sprawy z tego, że otyłość nie jest defektem estetycznym, tylko chorobą - podkreśliła.

Chirurg dr Łukasz Kaska z GUMed od ponad 10 lat zajmujący się leczeniem otyłości patologicznej wyjaśnił dziennikarzom, że w gdańskim centrum pacjentem będzie się zajmował koordynator terapii.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH