Piątek, 25 kwietnia 2014 

Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia | 21-04-2009 10:26

Fundusz Pielęgnacyjny, czyli nowa składka ubezpieczenia społecznego

Z dodatkowej składki, której wprowadzenie planuje rząd, ma być finansowane wsparcie dla osób wymagających stałej opieki. Wszyscy, nawet rolnicy, mają płacić po 1-1,5 proc. dochodu. Według Banku Światowego na opiekę wydaje się w Polsce około 5 mld zł rocznie. Ze względu na konieczność podyższenia jej standardów suma ta powinna zostać podwojona, a do 2030 r. powinna wzrosnąć 3,5-krotnie.

Mieczysław Augustyn, senator PO, przewodniczy specjalnemu zespołowi, składającemu się z przedstawicieli resortów pracy i zdrowia, parlamentarzystów i ekspertów. Jego celem jest przygotowanie projektu ustawy o opiece długoterminowej i ryzyku niesamodzielności. Zespół proponuje, aby zwiększenie wydatków na opiekę zostało sfinansowane dzięki wprowadzeniu dodatkowego ubezpieczenia społecznego.

Składkę na ten cel odprowadzaliby wszyscy podlegający ubezpieczeniu zdrowotnemu: pracownicy, przedsiębiorcy, emeryci, ale także rolnicy. Składka w całości byłaby finansowana z dochodu ubezpieczonego. Przy przeciętnym wynagrodzeniu brutto około 3,1 tys. zł jej kwota wynosiłaby 31-47 zł miesięcznie. Z wpływów, a można je szacować na maksymalnie 6-8 mld zł rocznie, byłby utworzony odrębny fundusz, którym gospodarowałby NFZ.

- W Niemczech zgodzono się, aby składka stanowiła równowartość jednego dnia pracy. Ważne, aby to ubezpieczenie miało charakter opiekuńczy, a nie medyczny, bo świadczenia medyczne z natury są droższe - mówi Rzeczpospolitej Mieczysław Augustyn.

Obecnie środki na pomoc dla przewlekle chorych pochodzą z budżetu państwa, od samorządów, NFZ, ZUS. Mankamentem systemu jest przepychanie kosztów. Rodzina lokuje wymagającego opieki w domu pomocy społecznej, a gminy kierują go stamtąd do zakładu opiekuńczo-leczniczego. Pomysłodawcy nowej opłaty uważają, że te nieprawidłowości są efektem braku pieniędzy.

- W Polsce mamy ponad milion osób z orzeczeniem lekarskim o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Wysokość dodatku pielęgnacyjnego wynosi 173,10 zł, niezależnie od stanu zdrowia. Łóżek w zakładach opiekuńczych i pielęgnacyjnych jest 22,4 tys. W zeszłym roku zakłady te objęły opieką ponad 60 tys. osób - mówi dziennikowi prof. Anna Wilmowska-Pietruszyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Orzecznictwa Lekarskiego.

Planowane wprowadzenie nowej składki nie zachwyca natomiast przedsiębiorców. Jest kryzys...

 • Człowiek jest tyle wart, ile może pomóc drugiemu człowiekowi- zwłaszcza jeżeli jest starszy i słabsz
  Powszechnie wiadomo, iż problem jest i to taki, który narastać będzie z każdym koleejnym rokiem. Zanikł model domów wielorodzinnych, a sytuacja młodego pokolenia jest taka, że pracują zazwyczaj obydwoje małżonków i to przez większość dnia. Dobrze, jak obydwoje w kraju.. Na organizację opieki nad ludźmi starszymi - co tu kryć

  ~Maria, 2009-04-22

DODAJ KOMENTARZ

W życiu kobiety nie ma dobrego czasu na otyłość

Otyłość jest poważnym problemem na każdym etapie życia kobiety: od małej dziewczynki po panią w wieku menopauzalnym. Zadaniem lekarzy rodzinnych, pediatrów, ginekologów, endokrynologów - jest wskazywać kobietom bliższe i dalsze konsekwencje otyłości - mówi prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, kierownik Katedry Zdrowia Kobiety oraz Zakładu Profilaktyki Chorób Kobiecych i Seksuologii KZK, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

 • Od nagłej i niespodziewanej śmierci...

  ... zachowaj nas Panie - śpiewają ludzie, ale modlitwę warto uzupełnić sensownym działaniem. "Daj Bogu szansę" - mawiał pewien rabin. O potrzebie tej szansy warto(...)

 • Dobrze zarządzajmy sporem

  Przez wiele lat proces zarządzania ryzykiem był utożsamiany z wykupieniem przez placówkę medyczną obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej - mówi mec(...)

 • W życiu kobiety nie ma dobrego czasu na otyłość

  Paulina SZULC, Wrocław, ISTNIEJĄ DWA POWODY OTYŁOŚCI (CHOLESTEROL) / NADWAGI / CUKRZYCY / NADCIŚNIENIA / CHORÓB SERCA U LUDZI: ♥♥♥♥♥ 1. Wysoki poziom cukru we...

 • Żywienie kliniczne - za rzadko stosowane?

  CU -24lata od 1996 wykryty Collit , Żywienie pozajelitowe , to jedyne dobre leczenie gdzie można dojść do siebie , osobiście miałem włączone leczenie pozajelitowe w szpitalu CSK na...

POLECAMY W SERWISACH

Newsletter

Najnowsze informacje z Rynku
Zdrowia wprost na Twój e-mail.
Wiadomości, opinie, komentarze,
analizy!

* Zamówienie newslettera oznacza akceptację Polityki prywatności portalu.
 
Odwiedź i polub nasz profil na Facebooku. Znajdziesz tam przegląd najciekawszych informacji dnia. Subskrybuj kanały RSS - bądź na bieżąco z informacjami z serwisu. Moduł z najnowszymi informacjami Rynku Zdrowia w Twoim serwisie.