Fundacja Iskierka zbiera podpisy w sprawie refundowania protez

Zbiórkę podpisów pod wnioskiem o zmianę rozporządzenia ministra zdrowia z 2009 r., określającego limity dofinansowania zakupu protez, rozpoczyna Fundacja Iskierka. W ocenie władz Fundacji i pacjentów jest ono za niskie.

Wspierająca dzieci z chorobą nowotworową Fundacja od kilku tygodni prowadzi kampanię społeczną pod nazwą "Kierunek: szczęście", której celem jest zwiększenie dofinansowania ze środków publicznych protez dla osób, które potrzebują takiego wsparcia. Jak podkreśla prezes Fundacji Jolanta Czernicka-Siwecka, refundacja ta jest rażąco niska.

Twarzą kampanii jest 24-letnia Magda Pierzyna z Chorzowa, która 7 lat temu w wyniku nowotworu kości straciła nogę. Jak poinformowała Czernicka-Siwecka, koszt najprostszej protezy uda, wystarczającej do funkcjonowania w ograniczonym zakresie, to ok. 10 tys. zł. Aby osoby niepełnosprawne mogły być w pełni aktywne zawodowo, potrzebna jest proteza w cenie minimum 20 tys. zł. Najbardziej zaawansowane technologicznie protezy mogą kosztować nawet ok. 200 tys. zł. Tymczasem limit refundacji protezy po amputacji uda w najszerszym możliwym zakresie to zaledwie 3 tys. zł.

Osoba niepełnosprawna może też liczyć na dofinansowanie z PCPR. Jest to maksymalnie 150% kwoty przyznanej przez NFZ, czyli w tym wypadku, maksymalnie 4200 zł. Aby otrzymać dofinansowanie należy spełnić określone kryterium dochodowe: dochód na członka rodziny nie może przekroczyć 50% średniego wynagrodzenia (lub 65% w przypadku osoby samotnej). Przyjmując spełnienie tego warunku, można więc otrzymać wsparcie maksymalnie w wysokości 7000 zł.

Magda, która otrzymała supernowoczesną protezę dzięki pomocy sponsora, wróciła właśnie z wyprawy do Afryki. Wraz z kierującym wyprawą podróżnikiem Tomaszem Michniewiczem wzięła udział w akcji ratowania w rezerwacie Imire w Zimbabwe najbardziej zagrożonego gatunku w Afryce - czarnych nosorożców.

- Zdarzały się dni, gdy Magda musiała pokonywać busz nawet przez 14 godzin. Imire to rezerwat przyrody, w którym panują warunki naturalne dla dzikich zwierząt. Przemieszczanie się po nim może sprawić trudności nawet zupełnie sprawnej osobie. Magda, dzięki protezie, poradziła sobie świetnie, co tylko pokazuje, że zapewnienie niepełnosprawnym dostępu do protez umożliwi im normalne funkcjonowanie, nie wykluczy ze społeczeństwa i pomoże wrócić do pełnej aktywności - powiedział po powrocie z wyprawy Michniewicz.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH