Firmy abonamentowe kontra ubezpieczyciele - odżywa spór o odliczenia podatkowe dla pacjentów Przedstawiciele firm medycznych sprzedających usługi w ramach abonamentów, chcą, aby koszty zakupu takich świadczeń pacjenci mogli odliczać od podatku. Na zdjęciu: Adam Rozwadowski, prezes ENEL-MED.

- Rząd próbuje dokonać zmian w systemie, który funkcjonuje w sposób właściwy. To działanie szybkie, pod wpływem lobbingu, bez dogłębnych konsultacji - twierdzi Andrzej Jacaszek, dyrektor zarządzający ICAN Institute i wiceprezydent Konfederacji Pracodawców Polskich.

W ten sposób Andrzej Jacaszek odnosi się do rządowych planów wprowadzenia możliwości odliczenia od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) tylko i wyłącznie kosztów ubezpieczenia zdrowotnego prowadzonego przez towarzystwa ubezpieczeniowe.

– A dlaczego nie kosztów wykupienia tzw. pakietów abonamentowych sprzedawanych przez firmy świadczące usługi zdrowotne? – dopytują przedstawiciele firm medycznych. A te mogą mieć z tym problem, bo niemałe dochody ze spodziewanych wpływów abonamentowych mogą przejść do kieszeni firm ubezpieczeniowych.

W ciągu ostatnich lat (2005-2008) abonencki rynek usług medycznych rozwijał się w tempie ponad 30 proc. rocznie, osiągając w 2008 roku wartość ponad 1,5 mld zł. Przez sześć miesięcy 2009 roku, wzrost nie był tak wielki jak w latach poprzednich, ale utrzymuje się na poziomie 16 proc., a firmy abonamentowe nadal cieszą się popularnością.

KPP szacuje, że mimo kryzysu i spowolnienia gospodarczego, sektor pracowniczych programów zdrowotnych będzie rósł w tempie co najmniej 15 proc. rocznie. Jest więc tu spory obszar dla działań biznesowych.

Będą lobbować
– W stosunku do 2009 roku, w ciągu najbliższych trzech lat, dodatkowa wartość usług medycznych tego sektora wyniesie 1,6 mld zł, a przy zastosowaniu zachęt podatkowych i funduszu świadczeń socjalnych, jako źródła finansowania opieki medycznej – nawet 3,8 mld zł – szacuje prezydent KPP, Andrzej Malinowski.

Pracodawcy sektora prywatnej opieki medycznej zrzeszeni w KPP nie ukrywają, że na plany rządu, które mogą uszczuplić dochody firm abonamentowych, zamierzają zareagować i lobbować na rzecz zasady równego traktowania podmiotów gospodarczych.

– Dowiedzieliśmy się, że ministerstwo finansów nie opublikowało jeszcze zmian, ani ostatecznych skutków regulacji, dlatego przygotowaliśmy nasz projekt i myślę, że w ramach dialogu społecznego, który będzie prowadzony, uda się zachować status quo, które już zostało osiągnięte – stwierdza dyrektor Jacaszek.

Kto lepszy?
Dyskutując, biznesmeni z firm medycznych prowadzących działalność abonamentową wytaczają ciężkie działa i wskazują na mankamenty działalności firm ubezpieczeniowych:

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH