Eksperci o uldze podatkowej od dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych

Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzenia ulgi w PIT związanej z dodatkowymi ubezpieczeniami zdrowotnymi.

Jak informuje minister zdrowia Ewa Kopacz w rozmowie z Gazetą Prawną, ulga będzie kosztowała nie więcej niż kilkaset mln zł rocznie. Na takie rozwiązanie nie chce się jednak zgodzić Ministerstwo Finansów. Tymczasem resort zdrowia liczy na to, że ulga pomoże w upowszechnieniu dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych.

Jak podawał już portal rynekzdrowia.pl, Ewa Kopacz jest zdania, że konieczne jest zaproponowanie rozwiązań, które zagospodarują około 20-30 mld zł, które Polacy wydają na leczenie poza NFZ. Jednak część ekspertów kwestionuje skuteczność ulgi podatkowej w popularyzacji ubezpieczeń dodatkowych.

– Na dodatkową składkę zdrowotną nie będzie raczej stać osób gorzej sytuowanych materialnie – zauważa w portalu gazetaprawna.pl Szymon Czerwiński, doradca podatkowy w Accreo Taxand. Jego zdaniem możliwość zmniejszenia podstawy opodatkowania nie przyczyni się w ich przypadku do lawinowego wzrostu popularności tego rozwiązania: osoby te w dużo większej mierze są bowiem beneficjentami istniejących mechanizmów, zwłaszcza ulgi na dzieci.

Z kolei Maciej Grela, doradca podatkowy w kancelarii Gide Loyrette Nouel, samą ideę wprowadzenia analizowanej ulgi ocenia raczej pozytywnie, zastrzega jednak, że o atrakcyjności dodatkowych polis będą przesądzać przede wszystkim czynniki pozafiskalne, dotyczące m.in. kosztu takiego ubezpieczenia, udostępnionego w zamian pakietu świadczeń i uprawnień oraz zasad finansowania tego ubezpieczenia.

Ponadto, na co zwracał wcześniej uwagę portal rynekzdrowia.pl, obok systemu publicznego funkcjonuje duży rynek płatności out of pocket, bezpośrednio z kieszeni klienta, oraz abonamentowy, który może ucierpieć na nowych rozwiązaniach resortu. 

– Należy się liczyć z tym, że wprowadzenie prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych z zachętami podatkowymi spowoduje skurczenie się rynku out of pocket – mówiła nam dr Barbara Więckowska z SGH.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla jednak, że nie chce niszczyć firm, które oferują abonamenty. Wskazuje, że rozwijają się mi.in dzięki temu, że pracodawcy mogą wliczać zakup polis dla pracowników w koszty prowadzenia działalności.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH