EKUZ nie zapewni w 100 proc. bezpłatnej opieki zdrowotnej EKUZ gwarantuje dostęp tylko do świadczeń przysługujących obywatelom kraju, w którym przebywamy Fot. Archiwum

Wyjeżdżając na ferie za granicę należy pamiętać, że zasady bezpłatnej opieki zdrowotnej w krajach, w których działa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), mogą być zupełnie inne niż w Polsce. Za niektóre usługi, które u nas są refundowane, w innym kraju trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni.

EKUZ gwarantuje dostęp tylko do świadczeń przysługujących obywatelom kraju, w którym przebywamy. Za świadczenia spoza tego koszyka trzeba zapłacić, a koszty te nie podlegają zwrotowi przez NFZ - informuje strefabiznesu.pl

W Czechach posiadacz EKUZ bezpłatnie skorzysta z konsultacji u lekarzy podstawowej opieki medycznej, jednak w przypadku pobytu na szpitalnym oddziale ratunkowym będzie zobowiązany do uiszczenia jednorazowej opłaty w wysokości 90 koron.

W Szwajcarii za wizytę u internisty i leczenie stacjonarne w szpitalu należy uiścić wstępną opłatę ryczałtową w wysokości 33 franków w przypadku osób małoletnich lub 92 franków w przypadku osób dorosłych. Koszt hospitalizacji to dodatkowa opłata w wysokości 15 franków dziennie, z której mogą być zwolnione dzieci, uczące się osoby do 25 r.ż. i kobiety w ciąży.

W Austrii koszt leczenia szpitalnego trwającego do 28 dni wynosi od 12 euro do 20,1 euro za dzień.

We Włoszech leczenie w szpitalu jest bezpłatne, jednak za transport do placówki trzeba zapłacić.

Bardzo często za granicą trzeba też samodzielnie pokryć koszty ratownictwa górskiego.

Więcej: www.strefabiznesu.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH