EKUZ - bez tej karty lepiej nie wyjeżdżać za granicę Bez EKUZ leczenie za granicą, nawet w stanie zagrożenia życia, może okazać się bardzo kosztowne.

Przed wyjazdem do krajów Unii Europejskiej lub EFTA (Szwajcaria, Norwegia, Islandia, Liechtenstein) warto zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Dzięki EKUZ można skorzystać ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w innych państwach członkowskich. Należy pamiętać o tym, że EKUZ uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w nagłych przypadkach w placówkach, które działają w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia.

Na przykład w Czechach obowiązuje współpłacenie za uzyskane świadczenia medyczne, pobyt w szpitalu, wezwanie lekarza do domu i wydanie leku refundowanego przepisanego na receptę. Za leczenie prywatne pacjent musi zapłacić we własnym zakresie.

Prawo do otrzymania EKUZ mają osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia. Każda osoba ubezpieczona, także członek rodziny, otrzymuje własną kartę. Gdy za granicę wyjeżdża czteroosobowa rodzina, każdy jej członek, także dziecko, powinien zaopatrzyć się w EKUZ. Karta jest wydawana osobom wyjeżdżającym czasowo do innego państwa członkowskiego: w celach turystycznych, w celu odwiedzenia rodziny lub znajomych,
w celu podjęcia studiów, pracownikom oddelegowanym do pracy za granicę przez polskiego pracodawcę.

Aby otrzymać EKUZ, należy złożyć wniosek w oddziale wojewódzkim Funduszu właściwym ze względu na miejsce zamieszkania wraz z dokumentem potwierdzającym ubezpieczenie zdrowotne w NFZ. Można to zrobić: osobiście, pocztą, za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej, faksem. Osoba wyjeżdżająca do pracy otrzymuje EKUZ tylko na okres do momentu podjęcia pracy. W pozostałych przypadkach EKUZ wystawiana jest na dwa miesiące, licząc od końca miesiąca, za który została odprowadzona ostatnia składka na ubezpieczenie zdrowotne.

Jak wyjaśnia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, Magdalena Stawarska z biura prasowego Narodowego Funduszu Zdrowia EKUZ wydawany jest w ciągu jednego dnia (do kilku dni – jeżeli dokumenty zostaną przesłane pocztą lub faksem).

– Warto jednak zwrócić uwagę na to, jak bardzo ważne jest dostarczanie kompletu dokumentów: wypełniony wniosek oraz dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne w NFZ (dla dziecka dodatkowo dokument potwierdzający zgłoszenie do ubezpieczenia). Zapobiegnie to odsyłaniu pacjentów z powodu braku kompletu dokumentów i skróci czas kolejki w oczekiwaniu na wydawanie EKUZ – argumentuje Stawarska.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH