Dyrektywa transgraniczna: czy pacjenci już pakują walizki?

Od piątku (25 października) w krajach UE obowiązuje dyrektywa transgraniczna, której polski rząd nie zdążył wdrożyć. Teraz urzędnicy z resortu zdrowia zastanawiają się, co zrobią pacjenci: już teraz wydają na leczenie czy poczekają z wyjazdem na szczegółowe przepisy implementacyjne?

Są dwie skrajne prognozy na ten temat. Pierwsza mówi, że Polacy poczekają - w grudniu (jak zakłada wiceminister Sławomir Neumann) stosowne przepisy przegłosuje Sejm i na początku przyszłego NFZ zacznie wreszcie zwracać pieniądze za leczenie w zagranicznych placówkach. Do tego momentu Polacy będą mogli wyjeżdżać na leczenie, ale na własne ryzyko. Sławomir Neuman mówi wprost, że ”jeśli ktoś chce ryzykować spór z NFZ o pokrycie poniesionych kosztów, to może to robić, ale na własną odpowiedzialność”.

Rzecznik resortu zdrowia Krzysztof Bąk uprzedza zaś lojalnie, że dopiero przyjęte regulacje staną się podstawą do składania wniosków o zwrot kosztów transgranicznej opieki medycznej i że bez nich płatnik nie rozliczy leczenia.

Prasowe enuncjacje MZ i NFZ mają zniechęcić Polaków do korzystania z dobrodziejstw dyrektywy i co się z tym wiąże zaoszczędzić na wydatkach (pula pieniędzy zaplanowana na ten cel to ok. 280 mln zł w 2014 r.). Warto też dodać, że Fundusz będzie mógł zawiesić zwrot kosztów leczenia, jeśli wyczerpie się pula pieniędzy zaplanowana na dany okres. W takiej sytuacji zwrot nastąpi w kolejnym okresie rozliczeniowym.

Druga prognoza dotycząca zachowań pacjentów zakłada, że niepomni przestróg wyruszą w lecznicze podróże. Namawiają ich do tego organizacje pacjenckie, które wskazują, że skoro rząd nie dotrzymał wyznaczonego pierwotnie przez UE terminu implementacji, to nie ma pewności, że zdąży uporać się z legislacją przed kolejnym.

”Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2001/24/UE z dnia 9 marca 2011r. w sprawie stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej obowiązuje na terenie Unii Europejskiej od dnia 25 października 2013r. niezależnie od tego, czy państwa członkowskie zdążyły ją formalnie wdrożyć na swoim terenie czy też nie” - zauważa Krzysztof Łanda, prezes Fundacji Watch Health Care, w przesłanym portalowi rynekzdrowia.pl stanowisku.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH