Dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne "wyleczą" naszą ochronę zdrowia?

Polski rynek usług medycznych należy do najszybciej rozwijających się w UE: wydatki na leczenie rosną tu w tempie 6,1 proc. rocznie. Zdaniem ekspertów upowszechnienie prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych przyniosłoby znaczącą poprawę jakości i rozwiązałoby wiele problemów ochrony zdrowia, ale Polacy do dodatkowych ubezpieczeń odnoszą się z dystansem.

- Wraz z bogaceniem się społeczeństwa, wydatki Polaków na usługi medyczne będą rosły. System opieki zdrowotnej także będzie potrzebował prywatnych środków, m.in. ze względu na coraz wyższe koszty leczenia starzejącego się społeczeństwa oraz nowe, kosztowne technologie medyczne - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Szymon Goc, ekspert firmy doradczej Deloitte Polska.

I dodaje, że prywatne wydatki na opiekę medyczna stanowią obecnie 1/3 wszystkich środków przeznaczanych w Polsce na zdrowie. W 2009 r. abonamenty stanowiły niewiele ponad 1 proc., a ubezpieczenia zdrowotne około 0,1 proc. ogółu wydatków na leczenie. Pozostałe koszty, ponoszone bezpośrednio przez pacjentów, to wydatki na leki i gotówkowe opłaty za usługi.

- Polska należy do krajów, w których nakłady na opiekę zdrowotną będą wzrastały w największym tempie. Obecne średnie wydatki na osobę w krajach Europy Zachodniej wynoszą blisko 2200 euro i przewyższają dwukrotnie nakłady w Polsce. Oznacza to jednak, że polski rynek usług medycznych ma duży potencjał wzrostu - podkreśla nasz rozmówca.

Negatywnie oceniamy ochronę zdrowia, ale...
Z najnowszych badań CBOS wynika, że trzy czwarte Polaków nie jest zadowolonych z działania publicznej ochrony zdrowia, a osób negatywnie ją oceniających przybywa z każdym rokiem.

- Skoro ocen negatywnych jest tak wiele, a zarazem jesteśmy coraz zamożniejsi, część pacjentów może stać się beneficjentami prywatnych usług zdrowotnych. Wprawdzie niewielu Polaków stać na operacje w prywatnych klinikach, ale diagnostyka i zabiegi ambulatoryjne cieszą się coraz większym powodzeniem - mówi nam Ilona Gierczyk, ekspert Deloitte.

Tymczasem z badań opinii publicznej wynika, że tylko 1/5 Polaków deklaruje gotowość przeznaczenia 50 zł miesięcznie na zakup dodatkowej polisy zdrowotnej. Sondaż przeprowadzony dla Money.pl pokazuje natomiast, że 82 proc. naszych rodaków nie korzysta z takich ubezpieczeń, ani z abonamentów medycznych.  A to oznacza, że nasze społeczeństwo cechuje mała skłonność do ubezpieczeń dodatkowych.

- Rynek indywidualnych pacjentów wykupujących ubezpieczenia nie jest jednak, z finansowego punktu widzenia, najważniejszy. Zgodnie z dostępnymi analizami nie będzie on duży. Towarzystwa ubezpieczeniowe liczą przede wszystkim na napływ do systemu pracodawców, którzy obecnie wykupują pakiety medyczne dla pracowników - wyjaśnia Adam Kozierkiewicz, ekspert rynku medycznego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH