Choć kolejki do świadczeń zdrowotnych są na całym świecie, w Polsce czas oczekiwania często przekracza rok, 2

Wydłużają się kolejki do świadczeń zdrowotnych. U lekarza poz polski ubezpieczony był w 2008 r. niespełna cztery razy.

Średni ważony czas oczekiwania na planowany zabieg na oddziałach chirurgii urazowo-ortopedycznej wynosił dla niego na koniec  ub. roku 540 dni. W przypadkach zakwalifikowanych jako pilne tylko (!) 355 dni. Na hospitalizację czekało 45,7 tys. osób. Na oddziałach okulistycznych czas oczekiwania wynosił 778 dni, a 135 dni w przypadkach pilnych. Najwięcej – 134 tys. osób – średnio po dwa lata czekało na operację zaćmy. Mimo tego, że zabiegi te robią też prywatne firmy.

– Mamy jedną z najdłuższych kolejek w kraju – mówi Parkietowi Andrzej Mądrala, prezes okulistycznego Centrum Medycznego Mavit. Dodaje, że sytuacja pogarsza się ze względu na starzenie się społeczeństwa. – Nasi klienci to osoby powyżej 65. roku życia. Nikt im nie nie sprzeda polisy - przyznaje Mądrala. Jego zdaniem, gdyby NFZ udało się przeznaczać na okulistykę 30-40 proc. środków więcej, to kwestię kolejek może udałoby się rozwiązać w ciągu 10 lat.

Podobny problem jest z operacjami wszczepienia protezy stawu biodrowego. Na koniec ub. r. czekało na nie 40,6 tys. osób. Czas oczekiwania - 1106 dni. Jednak te same zestawienia pokazują, że w 30-60 proc. poradni i oddziałów kolejek nie było, co można tłumaczyć zarówno słabym przepływem informacji, jak i tym, że pacjenci wolą placówki o dobrej renomie. Na koniec 2008 r. ubezpieczonych w NFZ było 37,2 mln osób. W grupie najbardziej interesującej prywatne firmy, czyli 7-65 lat, było 29,8 mln osób. Do Funduszu trafiło w formie składek 50,5 mld zł. Oznacza to, że na leczenie, refundację leków i inne koszty przypadało 1357 zł na osobę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH