Dodatkowe ubezpieczenia - jeszcze poczekamy?

Ministerstwo Zdrowia ma gotowy projekt ustawy dotyczącej ubezpieczeń dodatkowych, ale zwleka z jego opublikowaniem.

Jak sugeruje Dziennik Gazeta Prawna powodem tej zwłoki może być obawa rządu, że wprowadzając nowe przepisy dotyczące ubezpieczeń straci społeczne poparcie przed przyszłorocznymi wyborami do parlamentu.

Rządowy projekt w zakresie zmian w ubezpieczeniach obejmuje m.in.:
• określenie minimalnych wymagań, jakie powinna spełniać umowa ubezpieczeniowa
• zapisy dotyczące warunków współpracy (w tym przekazywania danych) między zakładami ubezpieczeń a NFZ
• dodatkowe wymagania dla podmiotów wykonujących świadczenia jednocześnie dla NFZ i firmy ubezpieczeniowej.

– W dłuższej perspektywie firmy ubezpieczeniowe powinny działać, jako istotny stabilizator systemu, a także stymulator podnoszenia jakości, dzięki podpisywaniu umów na świadczenie usług z najlepszymi placówkami – zapowiadał wiceminister zdrowia Jakub Szulc.

Przepisy dotyczące polis zdrowotnych początkowo miały wejść w życie początku przyszłego roku. Minister Ewa Kopacz zapowiadała także, że w 2011 r. w dwóch województwach ruszy program pilotażowy, mający na celu wprowadzenie dodatkowych ubezpieczycieli, którzy będą konkurencją dla NFZ. Pilotaż w województwach pomorskim i dolnośląskim miałby m.in. umożliwić przekazywanie prywatnym ubezpieczycielom środków ze składki na ubezpieczenie zdrowotne, które obecnie w całości trafiają do NFZ.

Czy zachowane zostaną zapowiadane terminy wprowadzenia w życie przepisów dotyczących dodatkowych ubezpieczeń i programu pilotażowego? 

– Program pilotażowy jest przygotowywany, ale jest jeszcze za wcześnie żeby mówić o jego szczegółach i o tym, kiedy dokładnie będzie wprowadzany. Najważniejszy jest w tej chwili pakiet ustaw zdrowotnych, chcemy żeby jak najszybciej został uchwalony przez parlament – stwierdza w rozmowie z portalem rynek zdrowia.pl Piotr Olechno, rzecznik resortu zdrowia.

Zapewnia: – Projekt ustawy o dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym jest gotowy i prace związane z jego procedowaniem się odbywają.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH