Dobra opieka medyczna zmniejsza koszty wynikające z zachorowalności o 623 zł Małgorzata Gałązka-Sobotka. Fot. PTWP

Dobrej jakości opieka medyczna dopasowana do potrzeb pacjentów przynosi wymierne korzyści finansowe zarówno pracodawcom, jak i pracownikom oraz budżetowi państwa - przekonywali eksperci podczas spotkania prasowego zorganizowanego w piątek (21 października) w Warszawie.

Specjaliści powoływali się na najnowszy raport "Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2011-2015", w którym wyliczyli, że dobrej jakości opieka medyczna pozwala średnio o 623 zł zmniejszyć roczne koszty wynikające z zachorowalności w przeliczeniu na jednego pracownika.

Główne autorki opracowania - dr n. med. Katarzyna Gorzelak-Kostrzewska oraz dr Agnieszka Motyl - przekonują, że w przypadku firmy zatrudniającej około 100 pracowników daje to roczne oszczędności przekraczające 60 tys., a w całej gospodarce może je ocenić na około 10 mld zł rocznie.

W opracowaniu wzięto pod uwagę 227 tys. pracowników w wieku od 18. do 67. roku życia, którzy byli pod opieką placówek Medicover. Uzyskiwane w nich efekty leczenia porównywano z tymi, jakie osiąga się w publicznej służbie zdrowia (uwzględniono dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Narodowego Funduszu Zdrowia).

Na pytanie PAP, czy podobne efekty leczenia uzyskuje się również w innych niepublicznych placówkach medycznych, dr nauk ekonomicznych, dyrektor Instytutu Ochrony Zdrowia Uczelni Łazarskiego Małgorzata Gałązka-Sobotka powiedziała, że nie ma na ten temat żadnych danych.

- Zaskakujące jest, że wśród osób objętych raportem nie przeważają pracownicy dużych korporacji oraz usług, czego się obawiałam, lecz osoby zatrudnione w przemyśle przetwórczym i handlu oraz w firmach finansowych i ubezpieczeniowych. Są to zatem zarówno pracownicy umysłowi, jak i fizyczni, czyli podobnie jak w całym kraju - podkreśliła Gałązka-Sobotka.

Dyrektor ds. medycznych Medicover Piotr Soszyński stwierdził, że jego firma stara się być innowacyjna, wykorzystując metody opieki medycznej poparte badaniami naukowymi, które później wprowadzają także inne niepubliczne placówki medyczne. Jako przykład podał telemedycynę, która ułatwia dostęp do lekarzy.

- Na 3 mln konsultacji rocznie w naszej firmie, jedna czwarta udziela jest za pośrednictwem telefonu lub online. Nie chodzi o to, że dzięki temu można zaoszczędzać na wizytach. Telemedycyna przede wszystkim przyśpiesza konsultację i poprawia wyniki leczenia - podkreślił Soszyński. Dodał, że czasami pacjenci wolą najpierw skontaktować się z lekarzem za jej pośrednictwem, np. wtedy, gdy podejrzewają u siebie depresję lub inne krępujące dla nich schorzenia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH