Kryzys zapukał do drzwi Narodowego Funduszu Zdrowia. Po pierwszych czterech miesiącach tego roku w kasie płatnika brakowało już 380 mln zł - informuje serwis Money.pl.

Dlatego nie dziwią już informacje o braku zapłaty za nadwykonania czy niższe kontrakty na drugie półrocze oferowane szpitalom. Tylko na Dolnym Śląsku na leczenie brakuje 150 mln zł.

- Kryzys dosięgnął także nas. Prawie w każdym miesiącu dochody są niższe niż to, co założyliśmy, planując tegoroczny budżet - mówi portalowi Money.pl Edyta Grabowska-Woźniak - rzecznik prasowy NFZ.

Tegoroczny budżet Funduszu to ok. 54,5 mld zł, który zasilany jest m.in. ze składek zdrowotnych odprowadzanych do ZUS. Na każdy miesiąc w kasie NFZ przewidziano kwotę ponad 4,5 mld zł. Przychody NFZ z tytułu składek ZUS okazały się o ok. 197 mln zł mniejsze od zaplanowanych. Składek z KRUS wpłynęło o ok. 184 mln zł mniej niż powinno.

Największy niedobór wpływów - 215 mln zł - zanotowano w styczniu. Stosunkowo najlepiej było w kwietniu, wpływy okazały się mniejsze o blisko 23 mln zł od spodziewanych. Brakujące 380 mln stanowi 0,7 procent budżetu NFZ na ten rok.

Żeby nie stanąć przed widmem niewypłacalności, płatnik może jedynie negocjować z tymi, którzy mają kontrakty na pół roku - podaje portal.

- Wartości kontraktów nie możemy obniżyć. Nie obniżymy też wartości jednostkowych świadczeń, tzw. punktów. Te utrzymane zostaną na poziomie 51 złotych. Możemy jedynie renegocjować z tymi placówkami, które podpisały z nami kontrakty na pół roku - tłumaczy NFZ.

Gdyby zabrakło pieniędzy NFZ ma możliwość zaciągnięcia kredytu. W przeszłości korzystano już z takiego rozwiązania. 10 lat temu kredyty zaciągnęły Kasy Chorych, bo w ich budżetach zabrakło wtedy 809 mln zł.

Oprócz mniejszych wpływów kolejnym problemem Funduszu są tzw. nadwykonania i nielimitowane świadczenia medyczne.

Np.  szpitale na Dolnym Śląsku przekroczyły limity o 69 mln zł. Ale też w tym samym czasie nie wykonały świadczeń medycznych na  49 mln zł. Reasumując - dolnośląski NFZ wydał na niezaplanowane zabiegi o ok. 20 mln zł więcej niż zaplanowano.

Na Pomorzu tylko w pierwszym kwartale finansowy plan NFZ został przekroczony o około 50 mln zł.

 - Największe nadwykonania dotyczą rehabilitacji i opieki ambulatoryjnej. Wynoszą odpowiednio w 115 i 112 procent - mówi Mariusz Szymański z pomorskiego NFZ. - Refundacja leków kosztowała o 9 procent więcej od założeń.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH