Projekt ustawy o państwowym nadzorze nad ubezpieczeniami zdrowotnymi, która zakłada podział NFZ na mniejsze fundusze, jest procedowany w ministerstwie. Pracuje nad nim specjalny zespół. Możliwe jest zakończenie prac w tym półroczu

Projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia przeszedł już konsultacje społeczne. Ustawy te powinny wejść w życie w 2010 roku.

Ustawa ma na celu decentralizację i demonopolizację Narodowego Funduszu Zdrowia, a w konsekwencji polepszenie sytuacji ubezpieczonych, którzy będą mieli większy wpływ na sposób rozdysponowywania środków finansowych pochodzących z ich składek na powszechne ubezpieczenie zdrowotne.

W ocenie resortu, podział NFZ na kilka mniejszych instytucji, a z czasem dopuszczenie prywatnych ubezpieczycieli do funkcjonowania na rynku, powinien doprowadzić do optymalizacji działania całego systemu.

Zarejestrowani w oddziałach Funduszu trafią do nowo powstałych publicznych instytucji powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, których finansowanie będzie odbywać się na zasadach obowiązujących do tej pory. Oddziały wojewódzkie NFZ w początkowym okresie staną się oddziałami regionalnymi tych instytucji.

Każda z nich skupiać będzie co najmniej 10 proc. ogółu ubezpieczonych w Polsce. Ponadto ustawa przewiduje możliwość łączenia się nowych funduszy. Zdaniem projektodawców, to powinno pozwolić na powstanie podmiotów stabilnych finansowo, zapewniających zabezpieczenie świadczeń. W okresie przejściowym siedziby nowych funduszy zostaną zlokalizowane w miastach będących stolicami województw, z których pochodzi większość ubezpieczonych danej instytucji. Docelowo przepisy ustawy umożliwiają zmianę siedziby.

W drugim etapie, który rozpocznie się od 2011 roku, nowe fundusze otrzymają możliwość kontraktowania świadczeń opieki zdrowotnej na terenie całego kraju. Ponadto na tym etapie nastąpi zmiana systemu finansowania poszczególnych instytucji - bezpośrednio z przychodów ze składek ubezpieczonych w tych instytucjach oraz wdrożony zostanie mechanizm wyrównania finansowego.

W 2012 r. do systemu powszechnych ubezpieczeń zdrowotnych zostaną dopuszczeni prywatni ubezpieczyciele.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH