Wtorek, 21 października 2014 

rp.pl, RR/Rynek Zdrowia | 13-08-2013 14:03

Czy składkę zdrowotną można będzie umorzyć?

Składka zdrowotna powinna podlegać ustawie o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą - uważa Związek Przedsiębiorców i Pracodawców RP.

Tzw. ustawa abolicyjna przewiduje możliwość pozbycia się często niezawinionych zaległości w składkach, jakie powstały od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. Ustawę, z której skorzystało już kilkadziesiąt tysięcy przedsiębiorców, stosuje się do następujących kategorii należności:

1. składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe, za wspomniany powyżej okres za osoby obowiązkowo podlegające tym ubezpieczeniom z tytułu prowadzonej działalności,

2. składki na ubezpieczenie zdrowotne i Fundusz Pracy za okres, za który zostaną umorzone składki na ubezpieczenia społeczne,

3. odsetki za zwłokę naliczone od składek podlegających umorzeniu,

4. opłaty prolongacyjne, opłaty dodatkowe, koszty upomnienia oraz koszty egzekucyjne naliczone od należności podlegających umorzeniu.

Problemem jest to, że zaległe składki na NFZ, Fundusz Pracy czy Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, nie mogą zostać umorzone, jeśli nie towarzyszy im umorzenie składek na ubezpieczenia społeczne za ten sam okres. Przedsiębiorcy chcieliby, żeby składki na ubezpieczenie zdrowotne i Fundusz Pracy były umarzane bez względu na to, czy abolicją ZUS objęte zostały składki na ubezpieczenia społeczne.

Jednakże zdaniem MZ nie ma potrzeby poszerzania kręgu uprawnionych do skorzystania z ustawy abolicyjnej na osoby zadłużone wyłącznie z tytułu składek na ubezpieczenia zdrowotne. Przemawia za tym sytuacja ekonomiczna NFZ wynikająca ze zmniejszających się wpływów ze składek.

Dorota Wolicka, dyrektor biura interwencji w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców RP, która referowała stanowisko Związku dla sejmowej podkomisji stałej do spraw rynku pracy (nie wnosiła zasadniczych zastrzeżeń), powiedziała teraz w Rzeczpospolitej, że wszystkie zaległości składkowe powinny podlegać abolicji, bo inaczej będzie dochodziło do nierównego traktowania przedsiębiorców. Dodała, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby naprawić ten błąd. Nowelizacja nie będzie już tak pracochłonna jak sama ustawa.

Ustawa z 9 listopada 2012 r. o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą weszła w życie 15 stycznia 2013 r.


 • abolicja dla krętaczy
  chcialam skorzystac z abolicji i DOZNAŁAM ROZCZAROWANIA. Jestem zbyt biedna i prowadze zbyt mala dzialalnosc zeby z niej skorzystac. Prowadzę mała działalnosc od 2003 r. i jednoczesnie byłam zatrudniona na umowe gdzie byly odprowadzone składki min. też zdrowotną a ZUS karze mi płacić po raz drugi. Opieke mam tak jak kazdy ,chcac sie leczyc musze isc prywatnie dotacje do okularow zaproponowali mi 20 zł. Wyc mi sie chce !!!!!. A teraz jak mam kryzys tak jak pewnie 80% przedsiebiorcow i zalegam ze skladka nie moge skorzystac z abolicji. Rzad nasz walniety daje zarobic kombinatorom i bogaczom a dobija zwykłych szarych i legalnie pracujacych przedsiebiorców. NIgdzie w uni nik nie placi podwojnych skladek bez wzgledu na ilosc firm. Nasz CHORY RZĄD na czele z sepleniacym TUSKIEM robi wszystko zeby nas szarych zwyklych i uczciwych znajdujacych sie w dołku finansowym DOBIC!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.

  ~mały przedsiębiorca, 2014-02-03

 • Abolicja dla biednych.
  Jak sienie wie o czym się pisze, to lepiej się nie kompromitować.
  Ludzie zawieszali działalność gospodarczą zgodnie z zaleceniem ZUS, i podejmowali pracę aby z czegoś żyć a składkę zdrowotną płacili podwójnie. Po latach ZUS uznał, że zawieszenie DG było bezprawne. Sądy dały popis w całej Polsce i wydały wyroki dla nich niekorzystne.Muszą płacić składki od działalności pomimo że jej nie prowadzili i nie mieli przychodu. A ustawa nie umarza samej zdrowotnej.(ten sam okres musi wystąpić we wszystkich)
  Niby jest ustawa lecz bez konsumpcji.

  ~lpgiczna., 2013-08-28

 • abolicja dla bogatych
  Art.32 ust. 1 Konstytucji mówi o równości prawa do równego traktowania przez władze publiczne. A w ustawie o abolicji krzywdzi się tych którzy pracowali na umowach o pracę i tam płacili wszystkie składki (ze zdrowotną) a zarejesrowali działalność, to drugi raz każe im się płacić składkę zdrowotną.Ta ustawa to dla bogatych którym umarza się wszystko - nie płacili z pracy i nie będą musieli płacić od działalności. A biedni płacą NFZ podwójnie - czy opiekę zdrowotną będą mieć podwójną???

  ~Gdzietulogika, 2013-08-20

DODAJ KOMENTARZ

SUBSKRYBUJ WIADOMOŚCI RYNKU ZDROWIA

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl
prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Rynek Zdrowia: polub nas na Facebooku


Rynek Zdrowia: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze


RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

NAPISZ DO NAS

Mieli zbudować szpital, zbudowali model finasowania PPP

Firma Warbud nie zbuduje w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) pawilonu szpitalnego w Łańcucie. O powodach rezygnacji z budowy oraz o przyszłości PPP w sektorze ochrony zdrowia rozmawiamy z Mirosławem Józefczukiem*, członkiem zarządu Warbudu.

POLECAMY W SERWISACH