Czy PZU przystąpi do ofensywy na rynku medycznym? Nie potwierdza, nie zaprzecza

Po raz kolejny przesunięto termin ogłoszenia strategii PZU 3.0., która ma obejmować okres do 2020 r. Mają się w niej znaleźć cele i plany PZU SA dotyczące m.in. sektora ochrony zdrowia. Ostatnio mówiło się, że strategia ujawniona zostanie w połowie stycznia. Jednak wciąż nie wiadomo.

Wcześniej zapowiadano, że ubezpieczyciel dokona ekspansji na rynek usług medycznych. Od strony finansowej spółka jest na to przygotowana.

- Jesteśmy w tak dobrej sytuacji, że nie mamy - zarówno ze względów kapitałowych, jak i płynnościowych - praktycznie żadnych ograniczeń. Zatem nasza strategia nie będzie się koncentrowała na tym, co możemy zrobić z bardzo niewielkimi zasobami, ale co możemy zrobić z ogromnymi zasobami - mówił pod koniec sierpnia zeszłego roku agencji informacyjnej Newseria Andrzej Klesyk, prezes zarządu PZU SA.

Są pieniądze, są bariery
Barierą są jedynie regulacje prawne dotyczące prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. Gdyby była ustawa o dodatkowych ubezpieczaniach zdrowotnych, PZU już dawno mogłoby być najpoważniejszym konkurentem dla NFZ.

Cały rynek świadczeń zdrowotnych to grubo ponad 100 miliardów złotych. Tymczasem z ubezpieczeń zdrowotnych PZU ma jedynie kilkadziesiąt milionów. Jest więc o co walczyć, choć w okresie nadchodzących wyborów prezydenckich i parlamentarnych o dodatkowych ubezpieczaniach zdrowotnych nie ma nawet co mówić.

Warto jednak przypomnieć, że Ewa Kopacz, kiedy była ministrem zdrowia, przedstawiła projekt ustawy wprowadzającej dodatkowe dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne. Nie trafił on jednak pod obrady rządu. Przewidywał ulgę podatkową dla wykupujących polisy. Na to rozwiązanie nie zgodziło się Ministerstwo Finansów.

Kluczowe pytanie może zatem brzmieć: jakie znaczenie dla planów PZU i innych potencjalnych inwestorów ma odsuwanie w czasie projektu ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych? Zapytaliśmy o to PZU, ale odesłano nas do strategii PZU 3.0., która ”zostanie ogłoszona wkrótce”.

Nie potwierdza, nie zaprzecza
- A może PZU SA chce się w ogóle wycofać z rynku medycznego, skoro prezes Andrzej Klesyk już zapowiedział, że szpitali nie będzie kupował? - dociekaliśmy.

- Dzisiaj nie możemy jeszcze ani potwierdzić, ani zaprzeczyć - odpowiedziała Agnieszka Rosa z Zespołu PR PZU SA/PZU ŻYCIE SA.

Czytaj: Nowa strategia PZU nie zakłada zakupów szpitali

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH