Piątek, 1 sierpnia 2014 

Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 03-01-2013 10:51

Codzienne sprawdzanie uprawnień pacjenta w eWUŚ, to więcej biurokracji dla szpitali?

Szpitale i sanatoria muszą codziennie potwierdzać, że wszyscy pacjenci mają aktualne prawo do świadczeń zdrowotnych.

Dyrektorzy szpitali wskazują, że po wdrożeniu systemu elektronicznej weryfikacji ubezpieczenia przybyło pracy i dokumentacji związanej z hospitalizowaniem pacjentów.

Nie jest jasne jak w elektronicznych sprawozdaniach z leczenia wysyłanych do NFZ zaznaczyć, że pacjent, którego nie ma w systemie eWUŚ złożył oświadczenie albo przedstawił druk potwierdzający, iż pracodawca opłaca mu składki. Dyrektorzy zwracają też uwagę, że druk jest ważny 60 dni, ale wymaga codziennego odnotowania.

Przedstawiciel Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji uważa, że codzienne sprawdzanie eWUŚ jest konieczne, bo baza ubezpieczonych jest w tym trybie aktualizowana. Może się bowiem zdarzyć, że pacjent w trakcie hospitalizacji utraci prawo do bezpłatnego leczenia, a w takim przypadku za część leczenia w szpitalu będzie musiał zapłacić sam.

Więcej: www.gazeta.pl

 • hmm
  kolejna bariera dla rozliczeń....czytaj tzw. "oszczedności " na leczeniu...czyżby ukryte współpłacenie? a miało być tak świetnie, szpitale miały być odciążone od biurokracji, dochodzenie w zakresie świadczeń zdrowotnych miało wyjaśniać NFZ...a tu przysłowiowa kiszka.....i znowu wzystkie koszty z tym związane ponosi szpital czyli...mniej na leczenie więcej na...gromadzenie danych o ...nieleczonych? masakra....a potem się wytyka prowadzącym szpitale że nie dbają o finanse i marnują zakontraktowane pieniądze na świadczenia !!! a kto ich do tego zmusza....? jak to kto ...ustawodawca wprowadzając nowe zasady bez wskazywania źródeł finansowania!!

  ~wp, 2013-01-04

 • Prawo Parkinsona
  Jakie pojęcie informatyce w ochronie zdrowia ma Pan Boni, który wydaje miliardy z naszych pieniędzy, aby zyski miały firmy zachodnie. Ten system już raz NFZ wykorzystywał, aby gnębić szpitale po pół roku przyjeżdżali inspektorzy na kontrolę z gotową listą i sprawdzali hospitalizacje kwestionując, że chory nie jest ubezpieczony a szpital nie miał możliwości udowodnić, że w czasie hospitalizacji system wykazywał jego ubezpieczenie. Wykazy zawierały tylko pacjentów, którym ubezpieczenie ustało na przykład w wypadku śmierci. W ochronie zdrowia są ważniejsze rzeczy do zrobienia niż bezmyślne wyrzucanie pieniędzy w błoto, ale na tych przewałach można więcej skorzystać do własnej kieszeni.

  ~Kaptowaniec, 2013-01-03

 • sprawdzenie w Euws
  Wystarczyło wprowadzić do Ewus - datę waznosci ubepieczenia i wtedy gdyby chory przebywal mozna by bylo po tym terminie wejsc i sprawdzic czy ma wazne ubepieczenie. Codzienne wchodzenie i zapisywanie kodów ubezpieczenia (gdzie nadal nie wiadopmo - jak je wpisywac do sprawozdan - brak programu)

  ~E-w-a, 2013-01-03

DODAJ KOMENTARZ

SUBSKRYBUJ WIADOMOŚCI RYNKU ZDROWIA

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl
prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Rynek Zdrowia: polub nas na Facebooku


Rynek Zdrowia: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze


RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

NAPISZ DO NAS

Polscy pacjenci z POChP mają utrudniony dostęp do nowoczesnego leczenia

Największy paradoks polityki lekowej w chorobach płuc polega na tym, że pacjenci, którzy chorują na POChP o umiarkowanym lub lekkim stopniu ciężkości, a nie na najcięższą postać tej choroby, nie mogą otrzymać leków za opłatą ryczałtową - mówi prof. Adam Antczak, kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej I Katedry Chorób Wewnętrznych UM w Łodzi. - To tacy pacjenci mieliby największy zysk ze stosowania nowoczesnych leków.

POLECAMY W SERWISACH