Co gwarantuje za granicą karta EKUZ? To nie jest proste pytanie... Wybierając się na zagraniczne wakacje z kartą EKUZ w ręku warto pamiętać, że NFZ nie refunduje kosztów transportu sanitarnego, pogrzebowego oraz akcji ratowniczych. Tu potrzebne jest dodatkowe ubezpieczenie. Fot. Andrzej Wawok/PTWP

Jeśli za granicą posiadamy kartę EKUZ, to w stanach nagłych, ale i podczas choroby można skorzystać z opieki zdrowotnej gwarantowanej w ramach publicznego systemu ubezpieczeń danego kraju. Nie oznacza to jednak, że za nic nie zapłacimy.

Polskie obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne jest honorowane w krajach UE i EFTA (państwa członkowskie EFTA to Szwajcaria, Norwegia, Islandia oraz Liechtenstein). Dzięki niemu w stanach nagłych, ale i podczas choroby można skorzystać z opieki zdrowotnej gwarantowanej w ramach publicznego systemu ubezpieczeń danego kraju. Dokumentem potwierdzającym prawo do świadczeń jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

EKUZ nie zapewnia jednak zupełnie darmowej opieki medycznej. W każdym z krajów Europy polscy obywatele będą musieli zapłacić za niektóre procedury medyczne. W niektórych z unijnych krajów, trzeba płacić nawet za każdy dzień pobytu w szpitalu. Przed takimi kosztami leczenia może ochronić tylko polisa turystyczna.

W Niemczech, Grecji i Hiszpanii EKUZ nie zawsze pomoże
Jak mówi Rynkowi Zdrowia Sylwia Wądrzyk, rzecznik prasowy Centrali NFZ, na podstawie zgłoszeń telefonicznych można zauważyć, że najczęściej powtarzającym się problemem sygnalizowanym przez pacjentów, jest nieuznawanie karty EKUZ przez niemieckich świadczeniodawców oraz w niemieckich środkach transportu sanitarnego. Zdarza się, ze pacjenci zostają obciążeni za leczenie lub transport karetką do szpitala pomimo okazania EKUZ.

- Równie często pacjenci zgłaszają problemy z dostępem do placówek publicznej opieki zdrowotnej w kurortach, szczególnie w Hiszpanii oraz na wyspach greckich -  dodaje rzecznik prasowy Centrali NFZ.

Bezwzględnie jednak - EKUZ warto mieć. Kartę mogą otrzymać osoby objęte w Polsce obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym oraz członkowie rodziny zgłoszeni do ubezpieczenia. Ważność EKUZ zależy od kategorii ubezpieczonych.

EKUZ przysługuje również emerytom - okres ważności karty do 5 lat; nieubezpieczonym kobietom w okresie połogu posiadającym obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania na terytorium RP - okres ważności karty do 42 dni; osobom bezrobotnym zarejestrowanym w Urzędzie Pracy - okres ważności karty do 2 miesięcy; osobom posiadającym prawo do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie decyzji wójta (burmistrza, prezydenta) gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania - okres ważności karty do 90 dni.

Tam nie unikniemy współpłacenia
Za granicą, zgłaszając się po pomoc medyczną, kartę należy pokazać lekarzowi lub administracji szpitala. Najczęściej potrzebny jest w takiej sytuacji dowód tożsamości.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH