CBOS: Polacy lepiej oceniają prywatną opiekę zdrowotną

Nie mamy zbyt wielu pozytywnych doświadczeń z publiczną ochroną zdrowia i znacznie lepiej oceniamy prywatne świadczenia. Większość nie zrezygnowałaby jednak z usług finansowanych ze środków publicznych, nawet gdyby mogła sobie na to pozwolić - wynika z sondażu CBOS.

Korzystanie w ostatnim półroczu ze świadczeń zdrowotnych w całości opłacanych z własnej kieszeni bądź z dodatkowego, dobrowolnego ubezpieczenia deklaruje prawie połowa Polaków.

Ci, którzy z usług świadczonych poza powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym skorzystali przynajmniej raz, zdecydowanie najczęściej (66 proc.) swoją decyzję uzasadniają krótszym czasem oczekiwania na wizytę. Jeszcze częściej wskazywały na to osoby, które korzystały z usług specjalistów (78 proc.) i pracowni diagnostycznych (74 proc.).

Co piąta osoba wskazała na dogodniejsze godziny przyjęć, większe kompetencje lekarzy i osób wykonujących badania, przekonanie, że na prywatnych wizytach lekarze bardziej się starają (po 22 proc.), bądź że NFZ nie refunduje usług, z których musieli skorzystać (20 proc.). Na możliwość załatwienia wszystkiego "od ręki" podczas jednej wizyty wskazało 18 proc. ankietowanych.

Respondenci leczący się u stomatologa lub w poradni protetycznej bardziej niż korzystający z innych świadczeń kierowali się tym, że NFZ nie refundował tych usług (24 proc.), natomiast badani zasięgający prywatnie porady lekarza ogólnego częściej decydowali się na to ze względu na dogodniejsze godziny przyjęć (28 proc.), sprawniejszą obsługę w placówce medycznej (23 proc.) lub z powodu wykupionych dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych - polisy lub abonamentu - których koszt pokrywał np. pracodawca (9 proc.).

Z prywatnym leczeniem Polacy mają zwykle pozytywne skojarzenia. W usługach publicznej ochrony zdrowia więcej niż połowa ankietowanych docenia jedynie niedużą odległość od świadczących je placówek (61 proc.) i kompetencje lekarzy (52 proc.).

Największym atutem prywatnej opieki zdrowotnej w porównaniu z publiczną wydaje się dostępność świadczeń - krótki czas oczekiwania na umawianą wizytę, brak kolejek czy możliwość załatwienia wszystkiego od ręki.

Jak zauważa CBOS, nieco lepszy obraz publicznej ochrony zdrowia mają osoby starsze, gorzej wykształcone i sytuowane, a zatem korzystające raczej z usług finansowanych ze środków publicznych.

CBOS podkreśla, że mimo dużej rozbieżności ocen publicznej i prywatnej opieki zdrowotnej, większość Polaków przyznaje, że nawet gdyby mogli sobie pozwolić na opłacanie wszystkich potrzebnych świadczeń we własnym zakresie, nie zdecydowaliby się na całkowitą rezygnację z usług finansowanych ze środków publicznych. Choć ponad jedna czwarta (28 proc.) zadeklarowała, że leczyłaby się wówczas tylko prywatnie, to dominująca część starałaby się jednak korzystać ze świadczeń opłacanych z ubezpieczenia w NFZ - wyłącznie (23 proc.) lub w przypadku niektórych usług (45 proc.).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH