Powiatowy Urząd Pracy w Bydgoszczy otrzymał na br. 3 mln 429 tys. zł. Tymczasem bydgoski PUP ocenia swoje potrzeby na 7,2 mln zł. Już w lipcu zabrakło środków na ubezpieczenie zdrowotne dla bezrobotnych bez prawa do zasiłku, czyli dla około 10 tys. osób, które - niezależnie od tego - nadal korzystają z bezpłatnej opieki lekarskiej.

Od początku br. wszystkie urzędy pracy, otrzymujące środki z resortu finansów poprzez urzędy wojewódzkie, ubezpieczają bezrobotnych bez prawa do zasiłku. Poprzednio mogli oni korzystać z ubezpieczenia współmałżonka, rodzica lub  pracującego dziecka.

Obecnie, zgodnie ze znowelizowaną ustawą o świadczeniach zdrowotnych, osób, które urząd musi ubezpieczyć jest więcej. Po drugie - bezrobotnych przybyło. Kryzys spowodował, że stopa bezrobocia w Bydgoszczy wzrosła od grudnia z 4,9 proc. do 6,1 proc. Na dodatek wzrosła też wysokość samego ubezpieczenia (jest obliczana procentowo od wysokości zasiłku dla bezrobotnych, a ten rząd niedawno podniósł) - podaje Gazeta Wyborcza.

Mimo, że PUP nie odprowadza za nich składek, bezrobotni korzystają z bezpłatnej opieki zdrowotnej.

- Mają do tego prawo i co do tego nie ma wątpliwości - stwierdza Andrzej Troszyński z biura prasowego Centrali NFZ w Warszawie.

Każdy bezrobotny otrzymuje zaświadczenie z urzędu potwierdzające, że jest ubezpieczony. Jest ważne przez miesiąc. Przedłuża je pieczątka wystawiona przez urząd. ZOZ-y muszą zatem bezrobotnych przyjmować. Jednak Fundusz na tym traci. Od początku roku do końca maja do jego kasy wpłynęło 618 mln zł mniej niż zakładano w planie finansowym na ten rok.

Co grozi urzędowi, który składek nie płaci?

- ZUS może nam zablokować konto. Ale to ostateczny, najczarniejszy scenariusz - mówi Tomasz Zawiszewski, zastępca dyrektora bydgoskiego PUP.

Rafał Bruski, wojewoda kujawsko-pomorski, widzi jednak szansę na rozwiązanie problemu.

- Jest pomysł minister Fedak, aby Ministerstwo Finansów płaciło część składki bezpośrednio do NFZ - mówi Rafał Bruski. - Pozwoli to wyeliminować mało racjonalny obieg środków na linii: wojewoda-Urząd Pracy-NFZ. Na pewno jednak niezapłacenie składki nie będzie niczym skutkować dla ubezpieczonych. Załatwienie tej sprawy należy do rządu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH