Brak ulgi podatkowej podniesie cenę dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych

Przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia projekt ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych ma słuszne założenia, ale szczegóły nadają się do poprawy.

Jednym z zagrożeń, jak stwierdza Dziennik Gazeta Prawna, jest to, że dodatkowe ubezpieczeniach nie staną się masowym produktem, przez co ich cena będzie wysoka. Remedium mogłaby być ulga podatkowa. Nie zostanie ona jednak wprowadzona w życie wcześniej niż w 2013 roku, czyli wtedy, gdy Polska ma szansę wyjść z procedury nadmiernego deficytu.

Właśnie brak możliwości odliczenia od podatku kosztów zakupu może spowodować, że zainteresowanie będzie małe, a zatem cena będzie wygórowana.

Optujący za ulgami i dodatkowym ubezpieczeniem ekspert rynku ochrony zdrowia Adam Kozierkiewicz wylicza, że Polacy wydają rocznie 300 mln zł na prywatne ubezpieczenia, natomiast aż 30 mld zł na zakup pojedynczych świadczeń.

Jego zdaniem, małe zainteresowanie ubezpieczeniami wynika ze słabej oferty firm, które je oferują, a także z braku ulgi podatkowej na usługi zdrowotne, nabywane zarówno w drodze ubezpieczeń, jak i wykupu usługi medycznej, w tym abonamentu.

Według szacunków Renaty Hayder, przewodniczącej Rady Narodowego Funduszu Zdrowia, które zaprezentowała podczas obrad VII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 24-25 października 2011 r.), współpłacenie mogłoby przynieść systemowi 2-4 mld zł, a więc kwotę nie tak znów znaczną, jeśli porównać ją z ponad 60 mld, którymi dysponowała NFZ w roku 2011.

Kluczem do określenia wysokości tej kwoty pozostaje możliwość korzystania z ulgi podatkowej, bo ulga - szczególne zaraz po wejściu w życie ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych - kształtować będzie popyt, a w konsekwencji cenę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH