Czwartek, 21 sierpnia 2014 

Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 18-11-2013 13:12

Brak ciągłości ubezpieczenia zdrowotnego kosztuje i to sporo

Objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym - w razie jego wcześniejszego braku - uzależnione jest, zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej, od wniesienia opłaty dodatkowej na rachunek Narodowego Funduszu Zdrowia.

Gazeta Wyborcza przytacza historię swojego czytelnika, który od ukończenia studiów od trzech lat pracuje na umowie o dzieło.

Gdy zaczął więcej zarabiać (ale wciąż w ramach umowy o dzieło) - postanowił dobrowolnie się ubezpieczyć. Okazało się, że prawo do ubezpieczenia stracił, gdy skończył studia i musi zapłacić karę za brak ciągłości ubezpieczenia - prawie 4 tys. zł.

Mariusz Szymański, rzecznik Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ wyjaśnia, że wysokość tej opłaty uzależniona jest od okresu, w którym osoba ubezpieczająca się dobrowolnie nie była objęta ubezpieczeniem zdrowotnym.

Jeśli ktoś nie był ubezpieczony w okresie od 3 miesięcy do roku, by ubezpieczyć się dobrowolnie, musi wnieść opłatę dodatkową w wysokości 762,65 zł, w okresie powyżej 1 roku do 2 lat w wysokości 1 906,63 zł, w okresie powyżej 2 lat do 5 lat w wysokości 3 813,25 zł, w okresie powyżej 5 lat do 10 lat w wysokości 5 719,88 zł, w okresie powyżej 10 lat w wysokości 7 626,5 zł.

Więcej: www.gazeta.pl

 • obowiązkowe
  Ubezpieczenie zdrowotne oraz socjalne powinny być OBOWIĄZKOWE. Każdy powinien je płacić lub odpracowywać.
  Bezrobotni, niepracujący, studenci powyżej 27 roku życia... i wszyscy którzy nie mają dochodów powinni odpracować ubezpieczenia socjalne. 5 dni pracy w miesiącu, bez ulg, wyjątków, zwolnień. Dla uchylających się - "ośrodek wypoczynku aktywnego"
  I nie byłoby zmartwienia, że ktoś ma zaległe składki.
  I na trawnikach, chodnikach nie byłoby śmieci, psich kup...

  ~ubez, 2014-08-17

 • debilizm
  co za idioci wymyślają te bzdurne przepisy , czy w tym kraju wszystko musi być popierdolone

  ~kji, 2014-08-17

 • umowa zlecenie
  Najmniejszym kosztem to zawarcie na 1 miesiąc umowy zlecenie.

  ~jula, 2014-01-09

DODAJ KOMENTARZ

SUBSKRYBUJ WIADOMOŚCI RYNKU ZDROWIA

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl
prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Rynek Zdrowia: polub nas na Facebooku


Rynek Zdrowia: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze


RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

NAPISZ DO NAS

Nocą, na autostradzie, zimą... Śmigłowce coraz częściej są wzywane na ratunek

Kiedy śmigłowce nie latały w nocy, załatwianie przewiezienia pacjenta do ośrodka docelowego nierzadko trwało godzinami. Tracono cenny czas. Dzisiaj, nawet nocą, możliwe jest wezwanie śmigłowca i zapewnienie pacjentowi specjalistycznej pomocy w czasie nie przekraczającym "złotej godziny" - mówi dr Robert Gałązkowski, dyrektor SP ZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

POLECAMY W SERWISACH