Bezpłatna opieka zdrowotna dla wszystkich od początku 2018 roku Radziwiłł: Bezpłatna opieka zdrowotna dla wszystkich od początku 2018 roku. Fot. Piotr Waniorek/zelaznastudio.pl

Nad rozwiązaniami, które wyeliminują rejestrowanie się bezrobotnych wyłącznie dla uzyskania świadczeń zdrowotnych, pracuje Ministerstwo Zdrowia w ramach całościowych zmian w ubezpieczeniach zdrowotnych - poinformował wiceminister rodziny Stanisław Szwed.

Obecnie osoby faktycznie nieposzukujące pracy, ale nieposiadające tytułu do bezpłatnego dostępu do służby zdrowia, rejestrują się jako bezrobotni wyłącznie po to, by uzyskać taki dostęp. 

Szwed podczas środowego posiedzenia sejmowej komisji polityki senioralnej (30 marca) powiedział, że resort rodziny, pracy i polityki społecznej nie pracuje nad osobną zmianą, która by wyeliminowała takie sytuacje. 

- Sami nie przygotowujemy jakiejś jednostkowej zmiany w prawie, krótkiej nowelizacji dotyczącej tej sytuacji, która jest nierozwiązana od wielu lat - powiedział. Stanisław Szwed wyjaśnił, że minister zdrowia powołał zespół, który pracuje kompleksowo nad kwestią ubezpieczeń zdrowotnych. - W ramach tego zespołu jest również propozycja uregulowania kwestii rejestracji bezrobotnych - dodał. 

- Propozycja resortu zdrowia będzie szła w stronę - zgodnie z naszą konstytucją - ubezpieczenia zdrowotnego dla wszystkich. Czyli cały ten proces rejestrowania się w urzędzie pracy ze względu na składkę zdrowotną byłby niepotrzebny - wszyscy byliby ubezpieczeni - powiedział. 

Wiceminister rodziny liczy, że "w jakiejś nieodległej przyszłości" zespół w MZ przygotuje zmiany dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego i "sprawa dotycząca rejestracji bezrobotnych z tego powodu zostanie rozwiązana". 

W środę rano (30 marca) minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiedział w TVP1, że początek 2018 r. to realny termin wprowadzenia bezpłatnej opieki zdrowotnej dla wszystkich Polaków. Nie wykluczył, że uda się to zrobić wcześniej. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH