Rada Ubezpieczenia Społecznego Rolników zamierza się podnieść składkę na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie z 78 do 90 zł ze świadomością cięcia budżetu KRUS o 10 proc., chociaż wcześniej Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi deklarował, że oszczędność budżetowe nie przełożą się na niekorzyść rolników - poinformował portal rynekzdrowia.pl NSZZ Rolników Indywidualnych

W związku z tymi działaniami oraz problemami kredytowymi dotyczącymi rolnictwa związek zamierza rozpocząc akcję protestacyjną.

"W związku z proponowanymi zmianami w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, braku dostępności do kredytów preferencyjnych szczególnie w momencie kiedy rozpoczynać się będą prace polowe, braku poprawy dochodowości w rolnictwie zwłaszcza w produkcji mleka, zbóż, skrobi ziemniaczanej, nieopłacalnej produkcji buraka cukrowego i niepodpisywania umów przez rolników, NSZZ RI „Solidarność” zamierza ogłosić akcje protestacyjną" - informuje nas związek.

O ewentualnych zmianach dotyczących wysokości składki ubezpieczeniowej rolników głośno było już w ubiegłym roku. Prace nad zmianami w tym zakresie nie doczekały się finału.

Jak pisaliśmy już wcześniej dzisiaj do Trybunału Konstytucyjnego trafi wniosek Business Centre Club o zbadanie zgodności z Konstytucją ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Przedsiębiorcy prowadzący własne firmy uważają, że są dyskryminowani. Właściciele gospodarstw rolnych opłacają składki na ubezpieczenie społeczne w jednakowej wysokości niezależnie od   osiąganych przychodów.

BCC domaga się, aby rolnicy płacili składki w zależności od dochodu i zostali objęci podatkiem dochodowym. Przedsiębiorcy uważają, że rodzaj, rozmiar i charakter prowadzonej działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym ma wpływ na wysokość przychodów osiąganych z tej działalności, aczkolwiek przyznają, że sytuacja rolnika prowadzącego duże gospodarstwo, które przynosi wyższe przychody jest inna niż posiadającego nieduże gospodarstwo rolne.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH