Rada Ubezpieczenia Społecznego Rolników zamierza się podnieść składkę na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie z 78 do 90 zł ze świadomością cięcia budżetu KRUS o 10 proc., chociaż wcześniej Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi deklarował, że oszczędność budżetowe nie przełożą się na niekorzyść rolników - poinformował portal rynekzdrowia.pl NSZZ Rolników Indywidualnych

W związku z tymi działaniami oraz problemami kredytowymi dotyczącymi rolnictwa związek zamierza rozpocząc akcję protestacyjną.

"W związku z proponowanymi zmianami w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, braku dostępności do kredytów preferencyjnych szczególnie w momencie kiedy rozpoczynać się będą prace polowe, braku poprawy dochodowości w rolnictwie zwłaszcza w produkcji mleka, zbóż, skrobi ziemniaczanej, nieopłacalnej produkcji buraka cukrowego i niepodpisywania umów przez rolników, NSZZ RI „Solidarność” zamierza ogłosić akcje protestacyjną" - informuje nas związek.

O ewentualnych zmianach dotyczących wysokości składki ubezpieczeniowej rolników głośno było już w ubiegłym roku. Prace nad zmianami w tym zakresie nie doczekały się finału.

Jak pisaliśmy już wcześniej dzisiaj do Trybunału Konstytucyjnego trafi wniosek Business Centre Club o zbadanie zgodności z Konstytucją ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Przedsiębiorcy prowadzący własne firmy uważają, że są dyskryminowani. Właściciele gospodarstw rolnych opłacają składki na ubezpieczenie społeczne w jednakowej wysokości niezależnie od   osiąganych przychodów.

BCC domaga się, aby rolnicy płacili składki w zależności od dochodu i zostali objęci podatkiem dochodowym. Przedsiębiorcy uważają, że rodzaj, rozmiar i charakter prowadzonej działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym ma wpływ na wysokość przychodów osiąganych z tej działalności, aczkolwiek przyznają, że sytuacja rolnika prowadzącego duże gospodarstwo, które przynosi wyższe przychody jest inna niż posiadającego nieduże gospodarstwo rolne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH