Będzie podatek od pakietów medycznych?

Uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego przesądzi, czy pakiety medyczne finansowane przez pracodawcę są nieodpłatnym świadczeniem ze stosunku pracy.

W czwartek Naczelny Sąd Administracyjny postanowił skierować pytanie prawne w sprawie tzw. pakietów medycznych. Sąd zapytał, czy wykupione przez pracodawcę pakiety medyczne stanowią dla pracownika przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń.

Jak wyjaśnił przewodniczący składu orzekającego Marek Zirk-Sadowski, prezes izby finansowej NSA, powodem takiej decyzji są nie tylko rozbieżności w orzecznictwie. Skład orzekający przypomniał, że kilka miesięcy temu NSA wydał uchwałę dotyczącą definicji nieodpłatnego świadczenia w podatku dochodowym od osób prawnych. Wówczas poszerzony skład opowiedział się za bardzo szeroką definicją nieodpłatnego świadczenia, która spotkała się z negatywną oceną. NSA postanowił się upewnić, czy ta interpretacja ma zastosowanie także do pakietów medycznych.

To pierwsza sprawa dotycząca pakietów medycznych, jaka trafiła na wokandę NSA. Spór dotyczy tego, czy pracownik, któremu pracodawca opłaca ryczałtem abonament medyczny w prywatnych przychodniach, osiąga przychód do opodatkowania. Fiskus twierdzi, że tak, bo jest to nieodpłatne świadczenie ze stosunku pracy.

Więcej na: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH