Prezydent USA zaapelował do Demokratów, by uchwalili reformę opieki zdrowotnej zwykłą większością głosów, bez oglądania się na republikańską opozycję.

Zaoferował jednak Republikanom pewne ustępstwa, wychodzące naprzeciw ich postulatom.

W przemówieniu wygłoszonym w Białym Domu prezydent zasugerował Demokratom w Kongresie uchwalenie reformy zdrowotnej zwykłą większością głosów, co w Senacie oznacza ominięcie zwyczajowego progu „superwiększości" 60 głosów.

Demokraci utracili niedawno taką przewagę w wyniku porażki w wyborach uzupełniających do Senatu w Massachusetts, gdzie niespodziewanie wygrał kandydat Republikanów Scott Brown.

Obama zaoferował jednocześnie Republikanom pewne ustępstwa w postaci włączenia do rządowego projektu ustawy niektórych propozycji wychodzących naprzeciw ich postulatom. W liście do przywódców Kongresu ogłosił, że gotów jest zaakceptować kilka takich zmian.

Do ustawy włączona zostałaby na przykład propozycja republikańskiego senatora Toma Coburna, aby walczyć z oszustwami przy wyliczaniu kosztów usług lekarskich i roszczeń z ubezpieczeń metodami policyjnej prowokacji typu „żądło”. Polegałoby to na podstawianiu profesjonalistów medycznych podających się za pacjentów, którzy w ten sposób wykrywaliby nadużycia.

W przemówieniu wygłoszonym 3 marca Obama podkreślił, że z uchwaleniem reformy nie można dłużej zwlekać, gdyż firmy ubezpieczeniowe stale podnoszą stawki, koszty usług lekarskich rosną i coraz więcej Amerykanów nie stać na ubezpieczenia medyczne.

– Kongres winien jest narodowi amerykańskiemu końcowe głosowanie na temat reformy ochrony zdrowia. Amerykanie czekają, byśmy działali i przewodzili. Jak długo sprawuję ten urząd, mam zamiar zapewnić to przywództwo. Wzywam więc Kongres, by zakończył prace nad ustawą o reformie, i czekam, aż będę mógł ją podpisać – oświadczył.

Zapowiedział też przyznanie funduszy na przetestowanie alternatyw dla obecnego systemu pozwów o lekarskie błędy w sztuce, który pozwala na zasądzanie wygórowanych odszkodowań. Sprawia to, że lekarze asekuracyjnie przepisują pacjentom mnóstwo niepotrzebnych testów i badań, mnożąc w ten sposób koszty usług zdrowotnych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH