Badanie: w przypadku raka najczęściej liczymy na charytatywność

Około 8 milionów Polaków rozważa wykupienie ubezpieczenia na wypadek zachorowania na raka. W większości liczymy na wsparcie organizacji charytatywnych lub rodziny - wynika z badania Genworth Customer Focus.

Grupa ubezpieczeniowa Genworth opublikowała wyniki najnowszej edycji corocznego badania mierzącego subiektywne poczucie bezpieczeństwa finansowego Polaków.

Już po raz drugi zapytano respondentów również o to jak poradziliby sobie w trudnej sytuacji, takiej jak utrata pracy lub zachorowanie na poważną, potencjalnie zagrażającą życiu chorobę. Do chorób takich zaliczane są m.in. nowotwór, udar mózgu, niewydolność nerek, choroba serca, stwardnienie rozsiane oraz transplantacja organu.

Respondentów zapytano o sposób, w jaki pokryliby wydatki związane z leczeniem zdiagnozowanej u nich poważnej choroby, gdyby koszt terapii przekraczał 100 tys. zł, a NFZ ich nie refundował, jak ma to miejsce w przypadku niektórych nowoczesnych terapii onkologicznych.

Największy odsetek ankietowanych osób skierowałby swoje prośby o pomoc finansową do organizacji charytatywnych i pozarządowych (41 proc.). Niewiele mniej respondentów liczyłoby na wsparcie członków swojej rodziny oraz grona przyjaciół (36 proc.). Jedną z trzech najczęściej wskazywanych metod pozyskania pieniędzy na leczenie była też sprzedaż samochodu i osobistych przedmiotów takich jak sprzęt elektroniczny (38 proc.).

Respondenci rzadziej widzą możliwość zgromadzenia potrzebnych na leczenie pieniędzy przy wykorzystaniu zasobów swojego gospodarstwa domowego – własnych oszczędności (33 proc.) lub polisy na wypadek poważnej choroby (22 proc.).

Można wnioskować, że wielu respondentów nie posiada ani polisy ani oszczędności. Być może dlatego część z nich, by pozyskać środki na leczenie ubiegałaby się o kredyt (31 proc.). Najmniejsza grupa spośród ankietowanych pozyskałaby brakujące środki na leczenie poprzez sprzedaż swojego mieszkania lub domu (21 proc.).

Odsetek osób, które deklarują, że posiadają ubezpieczenie na wypadek poważnej choroby, takiej jak rak, waha się pomiędzy 15 a 26 proc. zależnie od edycji badania i formy pytania. Według ostrożnych szacunków, do posiadania takiej polisy przyznaje się ponad 3 miliony Polaków. O jej zakupie myśli dziś natomiast 34 proc. respondentów, co odpowiada grupie ponad 8 milionów potencjalnych nabywców polisy.

Wyniki opracowane zostały na postawie badania Genworth Customer Focus zrealizowanego w grudniu 2014 roku przez firmę SMG YouGov, na reprezentatywnej próbie 1002 dorosłych Polaków w wieku 16-60 lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH