Abonementy medyczne atrakcyjne dla pracodawców, gdy szaleje grypa?

Tylko w pierwszym tygodniu lutego w całym kraju na grypę zachorowało ponad 200 tys. osób. Straty firm spowodowane absencją pracowników sięgają rocznie miliardów złotych.

Jak podaje Życie Warszawy, pracodawcy chcąc zminimalizować koszty związane w absencją z powodu choroby, chętnie kupują abonamenty medyczne dla swoich pracowników.

Z danych portalu wynagrodzenia.pl wynika, że obecnie pakiety medyczne są na drugim miejscu wśród dodatkowych benefitów oferowanych pracownikom. W 2012 r. miało je aż trzy czwarte firm. Łatwiejszy dostęp do opieki medycznej to dla firm gwarancja, że chory pracownik szybko trafi do lekarza i wcześniej wróci do zdrowia.

Abonamenty medyczne to także dla wielu zakładów pracy sposób na walkę z fałszywymi zwolnieniami lekarskimi. Ekspert cytowany przez portal uważa, iż jeśli dana firma podpisuje umowę na abonament medyczny z prywatnym centrum - ''zawiera z nim cichy sojusz, że zwolnienia lekarskie wypisywane będą tylko w uzasadnionych przypadkach''.

Grzegorz Byszewski, ekspert Parlamentarny ds. Społeczno-Gospodarczych Pracodawców RP nie zgadza się z powyższą tezą.

 

- Żadna firma nie ma wpływu na decyzje lekarzy, bo kierują się oni względami medycznymi. Odwracając tezę można odnieść wrażenie, że lekarze pracujący w innych firmach niż oferujące abonamenty medyczne wystawiają zwolnienia bez odpowiednich wskazań medycznych - mówi w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Grzegorz Byszewski.

Zwraca też uwagę, iż pacjent niezależnie czy ma prawo do korzystania z abonamentu medycznego, czy nie, może udać się do każdej innej placówki ochrony zdrowia.

- Jeśli byłoby tak, że dochodzi do "sojuszu" lekarzy i firm pacjenci nie korzystaliby z usług firm abonamentowych bojąc się, że nie otrzymają zwolnienia lekarskiego. Praktyka pokazuje, że jest zupełnie inaczej, pacjenci cenią sobie po prostu możliwość szybszego kontaktu ze specjalistą - uważa ekspert Pracodawców RP.

Podkreśla również, że abonamenty medyczne są od lat ważnym instrumentem polityki kadrowej wielu polskich przedsiębiorstw.

- Jest to także benefit bardzo ceniony przez pracowników. To jak ważne są abonamenty medyczne pokazuje fakt, iż nawet w okresie spowolnienia gospodarczego obserwujemy dynamiczny wzrost chętnych ich zakupem - zaznacza Byszewski.

Wskazuje, że możliwość szybszego skorzystania z porady specjalisty może skrócić okres choroby, co jest pożyteczne zarówno dla pracownika, jak i dla systemu ochrony zdrowia oraz ZUS.

- Trzeba pamiętać, że po pierwszych 33 dniach koszt zwolnienia lekarskiego finansuje właśnie ZUS. Korzysta także na tym przedsiębiorca, jednak trudno uznać to za czynnik decydujący przy zakupie abonamentu medycznego dla pracowników - podsumowuje ekspert.

Więcej: www.zw.com.pl

 


CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH